TOURNAMENT DATABASE


The names of tournament tables are in the form <x><yymmdd><a>, where "yy" denotes the year, "mm" the month and "dd" the day when the tournament started. The code "x" is used for tournament specification (w = World Championship, e = European Championship or other top European event, g = Grand Prix d'Europe or Toyota Tour, t = other tournaments). If more tournaments were played at the same date an additional character "a" distinguishes among them.

The letter following the generic name of tournament table indicates the tournament class. According to the AGM 1999 decision the B and C class events are included in the ratings with lower weights (equal to 0.75 and 0.50, respectively).


2009:

  • March - April
    t090328a  A  (ES) Sevilla, E.U.P. Ubicuo-kiin Tournament
    t090328b  A  (PL) Lodz, San-San Tournament
    t090328c  A  (PL) Lodz, Young Masters League - Qualification
    t090328d  B  (SK) Bratislava, Spring Tournament
    t090328e  A  (DE) Erlangen
    t090327a  A  (RO) Targu Mures, Shusaku Cup
    t090322a  C  (UK) Aston, British Youth Championship
    g090321   A  (IE) Dublin, Pandanet Go European Cup
    t090321a  B  (CZ) Frydek-Mistek
    t090321b  B  (CY) Nicosia, Friendship Tournament
    t090321c  A  (NL) Nijmegen, Keizer Karel Tournament
    t090321d  C  (HU) Budapest, Children Grand Prix
    t090321e  B  (RS) Kragujevac, Radnicki Club Tournament
    t090315a  C  (IT) Pisa
    t090314a  C  (HU) Budapest, Kispest Tournament
    t090314b  C  (ES) Barcelona, La Pedra Club Handicap
    t090314c  B  (TR) Ankara, 4th National Hacettepe Tournament
    t090314d  A  (RS) Beograd, Serbian Students Championship
    t090307a  B  (UK) Cambridge, Trigantius
    t090307b  A  (DE) Hamburg-Harburg
    e090306a  A  (BA) Banja Luka, European Youth Championship
    e090306b  A  (BA) Banja Luka, European Children Championship
    t090306a  A  (BA) Banja Luka, EYGC Side Tournament
    t090301a  B  (HU) Budapest, Rabbity Six Handicap
    
  • January - February
    t090228a  B  (DE) Paderborn, 11th Ponnuki Tournament 
    e090227   A  (NL) Amstelveen, European Ing Memorial
    t090221a  A  (CZ) Blansko, Czech Championship Qualification
    t090221b  A  (DE) Dresden
    t090221c  A  (ES) Barcelona, Go Seigen Tournament
    t090221d  C  (UK) Fife
    t090221e  A  (SE) Vaesteraas
    t090214a  A  (IT) Bologna, Tortellino
    t090214b  B  (DE) Goettingen, 18th San-Ren-Sei Tournament
    t090214c  C  (PL) Szczecin
    t090214d  C  (HU) Budapest, Children Grand Prix
    t090214e  A  (HR) Rijeka
    t090214f  B  (DK) Copenhagen, Ambassador's Cup
    g090207   A  (FI) Helsinki, Pandanet Go European Cup
    t090207a  A  (CZ) Ostrava, Czech Youth Championship
    t090207b  A  (DE) Erding
    t090207c  B  (HU) Papa, Hungarian Youth Championship
    t090207d  B  (HU) Papa, 3rd Invitational Tournament 
    t090131a  C  (ES) Barcelona, La Pedra Club Handicap
    t090131b  A  (IT) Trieste, Higashikita Tournament
    t090131c  A  (CH) Solothurn, Open and Swiss Youth Championship
    t090124a  A  (CZ) Praha, Korean Ambassador Cup
    t090124b  B  (DE) Bonn
    t090124c  A  (ES) Barcelona, Spanish Championship Finals
    t090124d  A  (BA) Samac
    t090124e  A  (NL) Amstelveen, Dutch Female Championship
    t090117a  B  (UK) Maidenhead, Furze Platt Tournament
    t090117b  A  (IE) Cork, University College Open
    t090117c  A  (FR) Orsay
    t090117d  C  (HU) Budapest, Children Grand Prix
    t090117e  A  (RO) Bucuresti, Romanian Ing Cup
    t090117f  C  (DE) Berlin
    t090110a  B  (CY) Nicosia, Cyprus Championship
    t090110b  A  (SE) Stockholm, Jusandan Tournament
    t090110c  A  (DE) Essen
    t090110d  B  (IT) Milano, Befana Club Tournament
    t090110e  A  (FR) Toulouse
    t090110f  C  (FI) Helsinki, Korean Ambassador Cup
    t090110g  A  (AT) Wien, Austrian Championship Finals
    t090110h  A  (NL) Amstelveen, Dutch Championship
    t090109a  A  (CZ) Frydek-Mistek, Czech Ing Cup
    t090105a  A  (RU) Cheljabinsk, Russian Under 12 Championship
    t090105b  A  (RU) Cheljabinsk, City Championship
    t090104a  B  (RU) Kirov, New Year Tournament
    t090104b  B  (RU) Barnaul, City Championship
    t090103a  A  (UA) Rivne, Ukrainian Under 12 Championship
    

    2008:

  • November - December
    g081228   A  (UK) London, Pandanet Go European Cup
    t081227a  B  (TR) Ankara, Alpar Kilinc Memorial
    t081227b  A  (NL) Overasselt, Wintergo Tournament
    t081227c  A  (RS) Kragujevac, Serbian Team Cup Finals
    t081221a  C  (PL) Szczecin
    t081221b  C  (HU) Budapest, 3rd Nostalgia Handicap
    t081220a  C  (SI) Ljubljana, 5th Gaspari Memorial
    t081218a  A  (PL) Warszawa, Polish Championship League
    g081213   A  (RS) Kragujevac, Pandanet Go European Cup
    t081213a  A  (CZ) Karlovy Vary, Czech Female Championship
    t081213b  A  (CZ) Karlovy Vary
    t081213c  C  (HU) Budapest, Children Grand Prix
    t081213d  B  (UK) Edinburgh, Scottish Barlow
    t081213e  C  (ES) Sevilla
    t081213f  B  (FR) Lille
    t081213g  B  (FR) Epitanime
    t081213h  A  (RU) Moscow, City Cup
    t081213i  B  (RO) Bucuresti, Japanese Ambassador Cup
    t081211a  A  (IE) Dublin, Irish Championship Final
    t081206a  A  (DE) Braunschweig, 26th St. Nicolas Tournament
    t081206b  A  (HU) Budapest, Hungarian Championship Finals
    t081206c  B  (RU) Novosibirsk, City Championship
    t081206d  A  (FI) Espoo, Finnish Championship Final
    t081206e  A  (FR) Perpignan
    t081206f  A  (ES) Madrid, Spanish Open
    t081206g  C  (DE) Berlin, St. Nicolas Handicap
    g081205   A  (BA) Banja Luka, Pandanet Go European Cup
    t081205a  A  (AT) Wien, Austrian Open
    t081129a  A  (DE) Berlin, Berliner Kranich
    t081129b  A  (CH) Luzern
    t081129c  A  (UA) Rivne, Regional Female Championship
    t081129d  C  (ES) Barcelona, La Pedra Club Handicap
    t081129e  C  (PL) Bydgoszcz
    t081129f  A  (IT) Milano, Italian Championship
    t081129g  A  (RS) Kragujevac, Serbian Female Championship
    t081129h  A  (RU) Moscow, City Team Championship
    t081129i  A  (FR) Paris, 26th Meijin Tournament (category A)
    t081129j  B  (RO) Bucuresti, Romanian Students Championship
    t081128a  A  (RS) Kragujevac, Serbian Championship
    t081127a  A  (UA) Kiev, Ukrainian Championship League
    t081123a  B  (PL) Wroclaw
    t081122a  A  (HU) Budapest, Hungarian Open Championship
    t081122b  A  (DE) Duesseldorf
    t081122c  B  (NL) Arnhem
    t081122d  B  (UK) Leicester, East Midlands
    t081122e  A  (SE) Goeteborg
    t081122f  C  (ES) Madrid, Circo Price Tournament
    t081122g  A  (FR) Paris, 26th Meijin Tournament (category B)
    t081121a  B  (DE) Berlin, Go to Innovation
    t081121b  A  (DE) Mecklenburg-Vorpommern Championship
    t081121c  A  (UA) Kiev, Japanese Center Cup
    t081121d  A  (FI) Helsinki, Finnish Championship League
    t081120a  A  (RU) Moscow, Russian Championship
    t081115a  B  (CH) Winterthur
    t081115b  A  (FR) Aix les Bains
    t081115c  A  (SK) Bratislava
    t081115d  A  (DE) Ulm
    t081115e  C  (HU) Budapest, Children Grand Prix
    t081115f  B  (RU) Moscow, City Under 12 Championship
    t081114a  A  (SI) Fiesa, Slovenian Championship
    t081114b  A  (SI) Fiesa, Slovenian Championship Side Tournament
    t081114c  A  (RO) Brasov, Romanian Championship
    t081114d  A  (RO) Brasov, Romanian Female Championship
    t081112a  C  (DE) Hamburg, Haspa Club Tournament
    w081109   B  (KR) Goyang, Korean Prime Minister Cup
    t081109a  A  (FR) Guitte
    g081108   A  (FI) Tampere, Pandanet Go European Cup
    t081108a  A  (CZ) Ostrava
    t081108b  A  (UA) Kiev, Ukrainian Cup
    t081108c  B  (UK) Yorkshire, Three Peaks
    t081108d  B  (UK) Wanstead
    t081108e  A  (PL) Bytom
    t081108f  A  (DE) Hamburg-Rahlstedt
    t081108g  A  (FR) Guitte, French Club Championship Final
    t081108h  A  (RU) Moscow, Japanese Ambassador Cup
    t081108i  A  (RU) Moscow, Japanese Ambassador Children League
    t081108j  A  (TR) Eskisehir
    t081108k  A  (UA) Kiev, Ukrainian Meijin Title Match
    t081103a  A  (NL) Utrecht, Club Championship
    g081101   A  (CH) Zuerich, Pandanet Go European Cup
    t081101a  A  (NO) Oslo, Norwegian Championship
    t081101b  A  (RS) Beograd
    t081101c  A  (DE) St. Augustin
    t081101d  A  (IT) Rome, Italian Open Championship
    t081101e  A  (NL) Groningen, Martini Cup
    t081101f  A  (RU) Izhevsk, Russian Youth Championship
    t081101g  A  (PT) Porto
    
  • September - October
    t081031a  A  (IL) Ramat-Hasharon, Israeli Championship
    t081031b  A  (UA) Rivne, Ukrainian Youth Championship
    t081026a  B  (UK) Bath, Wessex Tournament
    g081025   A  (BE) Bruxelles, Pandanet Go European Cup
    t081025a  A  (HR) Velika Gorica, Croatian Championship
    t081025b  B  (DE) Berlin, Japanese Ambassador Cup
    t081025c  A  (PL) Lodz, Polish Championship Qualification
    t081025d  C  (NL) Arnhem, Mind Games Day
    t081025e  A  (DE) Mannheim
    t081025f  B  (FR) Clermont-Ferrand
    t081025g  A  (FI) Tampere, Finnish Championship Qualification
    t081025h  A  (LT) Kaunas
    t081024a  A  (RO) Craiova, Romanian Championship Semifinal
    t081024b  A  (RO) Craiova
    t081018a  B  (PL) Krakow
    t081018b  A  (DE) Leipzig
    t081018c  A  (RU) Izhevsk
    t081018d  C  (CH) Lausanne
    t081017a  A  (SK) Kosice, City Championship
    w081016   A  (CN) Beijing, 1st World Mind Sports Games - Men Teams (Playoffs)
    w081014   A  (CN) Beijing, 1st World Mind Sports Games - Ladies Teams (Playoffs)
    w081013   A  (CN) Beijing, 1st World Mind Sports Games - Men Teams (Groups)
    t081012a  B  (UK) Milton Keynes
    w081011   A  (CN) Beijing, 1st World Mind Sports Games - Ladies Teams (Groups)
    g081011   A  (TR) Istanbul, Pandanet European Go Cup
    t081011a  A  (AT) Apetlon, Seewinkel Tournament
    t081011b  A  (CH) Geneve
    t081011c  A  (DE) Herne, Bochumer Bambus
    t081011d  A  (RU) Moscow, City Youth Championship
    w081009   A  (CN) Beijing, 1st World Mind Sports Games - Individual Open (Playoff)
    w081008   A  (CN) Beijing, 1st World Mind Sports Games - Ladies Individual (Playoff)
    w081007   A  (CN) Beijing, 1st World Mind Sports Games - Men Individual (Playoff)
    w081006   A  (CN) Beijing, 1st World Mind Sports Games - Individual Open (Groups)
    w081005   A  (CN) Beijing, 1st World Mind Sports Games - Ladies Individual (Groups)
    t081005a  C  (RO) Braila, Club Tournament
    w081004   A  (CN) Beijing, 1st World Mind Sports Games - Men Individual (Groups)
    t081004a  A  (UK) Shrewsbury
    t081004b  B  (RU) Rostov on Don, District Championship
    t081004c  B  (FR) Nantes
    t081004d  A  (NL) Amstelveen, Indis (Inter-District Tournament)
    t080928a  B  (UK) Arundel
    t080927a  A  (CZ) Praha, Czech Championship Qualification
    t080927b  A  (AT) Graz, Styrian Masters
    t080927c  A  (UA) Rivne, Regional Championship
    t080927d  C  (FI) Helsinki
    t080927e  B  (UK) Belfast
    t080927f  A  (DE) Jena
    t080927g  B  (FR) Annecy
    t080927h  B  (IT) Rovereto, Italian Team Cup
    t080927i  B  (IT) Rovereto, Team Cup Side Tournament
    t080927j  C  (ES) Barcelona, La Pedra Handicap
    t080927k  A  (RU) Moscow, City Under 25 Championship
    t080921a  B  (UK) Swindon
    g080920   A  (RO) Bucuresti, Pandanet European Go Cup
    t080920a  A  (PL) Andrychow
    t080920b  A  (SE) Linkoeping
    t080920c  A  (ES) Alicante, Korean Ambassador Cup
    t080920d  A  (DE) Augsburg
    t080920e  A  (DK) Copenhagen
    t080920f  A  (NL) Eindhoven, 32nd Brabants Tournament
    t080920g  B  (FR) Rouen
    t080919a  A  (UA) Kiev, Ukrainian Championship First League
    t080918a  A  (DE) Hamburg, German Championship
    t080914a  A  (SK) Porac, Slovak Team Championship
    t080914b  B  (UK) Penzance, Cornish Open
    t080914c  B  (NL) var. places, Dutch Go Competition
    t080913a  A  (PL) Gdansk, Polish Youth Championship
    t080913b  B  (SK) Porac, Autumn Tournament
    t080913c  A  (RU) Cheljabinsk
    t080913d  A  (RU) Cheljabinsk, Russian Under 25 Championship
    t080913e  A  (RU) Moscow, Russian Youth Team Championship
    e080912   A  (DE) Koblenz, European Women Championship
    t080912a  A  (PL) Gdansk, Amber Stone
    t080908a  C  (FI) Helsinki, University Club Tournament
    t080907a  B  (UK) Stockport, Northern Open
    t080907b  C  (DE) Wiesbaden
    t080906a  A  (DE) Schwerin
    t080906b  A  (IT) Pisa
    t080906c  A  (NL) Delft
    t080906d  B  (RU) Moscow, City Festival
    t080906e  A  (FI) Oulu, Finnish Championship Qualification
    g080905   A  (CZ) Brno, Pandanet Go European Cup
    t080904a  A  (RU) Novosibirsk, Siberian Team Championship
    t080902a  A  (RU) Kazan, A.Vasiljev Memorial
    t080901a  A  (DK) Copenhagen, Danish Championship Play-off
    
  • July - August
    t080830a  A  (FI) Ikaalinen, Finnish Female Championship
    t080830b  A  (DE) Flensburg
    t080830c  A  (DE) Koeln
    t080830d  A  (RS) Kragujevac, Serbian Youth Championship
    t080828a  A  (FR) Piriac, French Championship (3rd round) 
    t080825a  B  (UK) London, Mind Sports Olympiad Open
    t080823a  B  (CZ) Zadov, eGoban Cup
    t080823b  A  (RU) Russian Female Championship
    e080821   A  (FR) Cannes, European Students Championship
    t080817a  A  (UK) Port Erin, Isle of Man main tournament
    t080817b  A  (UK) Port Erin, Isle of Man afternoon tournament
    t080816a  C  (UK) London, Mind Sports Olympiad Rapid
    t080816b  A  (NL) Texel, Summer Camp Tournament
    t080810a  A  (UK) var. places, BGA Title Match
    t080807a  A  (UA) Odesa
    e080804   A  (SE) Leksand, 52nd European Go Congress (second week)
    e080802a  A  (SE) Leksand, 5th European Masters
    e080802b  A  (SE) Leksand, 52nd European Go Congress (weekend tournament)
    t080802a  B  (RU) Ufa
    e080727   A  (SE) Leksand, 52nd European Go Congress (first week)
    t080726a  B  (RU) Barnaul, Altaj Cup
    t080719a  B  (UK) Epsom
    t080719b  C  (ES) Cadiz
    t080719c  C  (EE) Tallin, Youth Mind Sports Olympiad
    t080719d  A  (FI) Turku
    t080713a  A  (PL) Przystanek Alaska, Summer Camp Marathon 
    t080712a  A  (PL) Przystanek Alaska, Polish Students Championship 
    t080712b  A  (DE) Berlin, Botschafter Cup - KO Final
    t080711a  A  (CZ) Pardubice, Moyo Open
    t080711b  A  (RU) St. Petersburg, Russian Open Cup
    t080709a  A  (PL) Przystanek Alaska, Jerzy Sacharewicz Memorial
    w080707   A  (CN) Guiyang, 25th World Youth Goe Championship
    t080707a  C  (RO) Braila, Club Tournament
    t080706a  C  (IT) Udine
    t080706b  A  (PT) Lisboa, Portugal WMSG Qualification
    t080705a  A  (AT) Wien, Richard Gump Memorial
    t080705b  C  (PL) Przystanek Alaska, Summer Camp Entry Tournament
    t080705c  A  (TR) Izmir
    t080704a  A  (RU) St. Petersburg, Russian Team Championship 
    
  • May - June
    t080628a  A  (DE) Berlin, 4th Baduk Botschafter Cup
    t080628b  A  (DE) Kiel
    t080628c  C  (SI) Ljubljana, Summer Open
    t080628d  A  (DE) Stuttgart
    t080627a  A  (PL) Warszawa
    t080627b  A  (UK) London, British Challengers
    t080627c  A  (UA) Kiev, Korean Ambassador Cup
    t080627d  B  (RO) Mamaia, Romanian Team Championship
    t080621a  A  (CZ) Becov nad Teplou, Czech Championship Side Tournament
    t080621b  B  (SK) Kamenny Mlyn, Slovak Go Festival
    t080621c  B  (UK) Barmouth, Welsh Open
    t080621d  A  (DE) Rostock
    t080621e  A  (NL) Utrecht, Ambassadors Cup
    t080621f  A  (FR) Montlouis sur Loire
    t080621g  C  (FR) Montpellier
    t080621h  C  (RO) Bistrita, Romanian Youth Championship - U14 Final
    t080620a  C  (RO) Bistrita, Romanian Youth Championship - U10 Final
    t080619a  C  (RO) Bistrita, Romanian Youth Championship - U18 Final
    t080619b  C  (RO) Bistrita, Romanian Youth Championship - U8 Final
    t080618a  C  (RO) Bistrita, Romanian Youth Championship - U12 Final
    t080617a  A  (CZ) Becov nad Teplou, Czech Championship
    t080617b  C  (RO) Bistrita, Romanian Youth Championship - U16 Final
    t080616a  C  (RO) Bistrita, Romanian Youth Championship - Qualification
    t080615a  A  (DE) Frankfurt, Hessian Championship Playoff
    t080614a  A  (PL) Warszawa, Polish WMSG Qualification
    t080614b  C  (PL) Bydgoszcz
    t080614c  B  (UK) Durham
    t080614d  A  (BA) Zelenkovac
    t080614e  A  (DE) Frankfurt
    t080614f  A  (DE) Frankfurt, German Youth Championship
    t080613a  C  (FR) Piriac sur Mer, Marathon
    t080607a  A  (DE) Meschede
    t080607b  C  (HU) Budapest, 6th Ferenc Erkel Memorial
    t080606a  A  (DE) Meschede, German Championship Preliminary
    t080606b  C  (FI) Oulu, Summer Tournament
    t080601a  C  (NL) Apeldoorn
    g080531   A  (IT) Cormons, Pandanet European Go Cup
    t080531a  B  (PL) Krakow
    t080531b  B  (SK) Porac, Spring Tournament
    t080531c  A  (FR) Saint Jorioz
    w080528   A  (JP) Tokyo, 29th World Amateur Go Championship
    g080524   A  (HU) Balatonfured, Pandanet Go European Cup
    t080524a  A  (CZ) Nymburk, Czech Championship Qualification
    t080524b  A  (UK) Dundee, Scottish Open
    t080524c  A  (CH) Geneve
    t080524d  A  (DE) Greifswald
    t080524e  B  (FR) Taverny
    t080524f  A  (DE) Darmstadt
    t080524g  B  (FI) Jyvaskyla
    t080523a  A  (UA) Rivne, Ukrainian Students Championship
    t080522a  A  (PL) Bielsko-Biala, Polish Female Championship
    t080518a  B  (UK) Bracknell
    g080517   A  (HR) Zagreb, Pandanet Go European Cup
    t080517a  A  (FR) Strasbourg, Korean Ambassador Cup
    t080517b  A  (TR) Ankara, Turkish Championship
    t080517c  A  (PT) Lisboa, Portugal Open
    t080516a  A  (RU) Jaroslavl, District Championship
    t080516b  A  (RU) Velikij Novgorod, District Championship
    t080516c  A  (RO) Brasov, Romanian Cup Final
    t080511a  B  (PL) Wroclaw
    g080510   A  (DE) Hamburg, Pandanet Go European Cup
    t080510a  A  (CZ) Chleby, Czech Students Championship
    t080510b  B  (CZ) Chleby, Handicap Tournament 
    t080510c  A  (IT) Abano
    t080510d  A  (FR) Lorient
    t080510e  B  (SI) Kranj, Slovenian Team Championship
    t080510f  C  (SI) Kranj, Youth Tournament
    t080510g  A  (RU) Moscow, City Championship Final
    t080510h  B  (RO) Braila, Romanian Cup Semifinal
    t080509a  A  (RS) Nis, Serbian Individual Cup
    t080509b  B  (RU) Moscow, Victory Day Tournament
    t080509c  A  (RU) Rostov on Don, South District Championship
    t080507a  A  (SK) Cerveny Klastor, Slovak Championship
    t080504a  B  (RO) Bucuresti, Romanian Cup Semifinal
    t080503a  A  (RS) Kragujevac, City Championship
    t080503b  A  (UK) Cambridge, British Candidates
    t080503c  C  (UK) Cambridge, Barlow
    t080503d  A  (PL) Bielsko-Biala, Silesian Cup
    t080502a  A  (CH) Zuerich, Swiss Championship
    g080501   A  (NL) Amstelveen, Pandanet European Go Cup
    t080501a  A  (PL) Bielsko-Biala, Young Masters League
    t080501b  A  (SE) Vaesteraas, Swedish Championship
    t080501c  A  (FR) Blagneux, Grenoble Tournament
    t080501d  A  (RU) Ekaterinburg, Ural District Championship
    t080501e  A  (RU) Novosibirsk, Siberian District Championship
    
  • March - April
    t080430a  A  (RU) Perm, Volga District Championship
    t080430b  C  (RO) Braila, Romanian Cup Preliminary
    t080428a  C  (RU) Perm, IMSA Cup
    t080427a  A  (DE) Wiesbaden, Hessen Championship Preliminary
    g080426   A  (ES) Madrid, Pandanet Go European Cup
    t080426a  A  (CZ) Frydlant nad Ostravici, V.Valek Memorial
    t080426b  B  (UK) Warwick
    t080426c  C  (EE) Tartu
    t080426d  A  (BE) Antwerpen
    t080426e  A  (DE) Muenchen, Bierseidel Tournament
    t080426f  A  (CH) Basel
    t080426g  A  (RU) Izhevsk, City Championship
    t080426h  B  (LT) Vilnius
    t080426i  B  (RO) Bistrita, Romanian Cup Semifinal
    t080419a  A  (DE) Hannover
    t080419b  A  (TR) Bursa
    t080419c  B  (SK) Bratislava, Slavcon Tournament
    t080419d  A  (FI) Jyvaskyla, Finnish Team Championship
    t080419e  A  (FI) Jyvaskyla, Finnish Team Championship Open
    t080419f  A  (RU) Nizhnij Novgorod
    t080419g  A  (RU) Moscow, City Championship Semifinal
    t080419h  A  (RO) Timisoara, Walter Schmidt Cup
    g080418   A  (SI) Bled, Pandanet European Go Cup
    t080418a  A  (UA) Kiev, Ukrainian Championship (Second League)
    t080418b  A  (DK) Odense, Danish Championship
    t080412a  A  (CZ) Plzen
    t080412b  A  (NO) Oslo
    t080412c  C  (FI) Tampere
    t080412d  A  (DE) Erlangen
    t080412e  B  (RU) Izhevsk, City Children Championship
    t080412f  C  (NL) Hilversum, Mind Sports Day
    t080406a  B  (PL) Zabrze, Silesian Cup
    t080405a  A  (PL) Torun
    t080405b  A  (IT) Cervo
    t080405c  B  (DE) Castrop-Rauxel
    t080405d  A  (DE) Castrop-Rauxel, German Female Championship
    t080405e  B  (IE) Galway
    t080405f  A  (AT) Linz
    t080405g  A  (RS) Beograd, Serbian Team Championship
    t080404a  A  (UA) Rivne
    t080404b  B  (UK) Hastings, British Open
    t080401a  A  (RU) Novosibirsk, Regional Championship
    t080329a  A  (CZ) Frydek-Mistek, Czech Championship Qualification
    t080329b  A  (ES) Sevilla, E.U.P. Ubicuo-kiin Club Tournament
    t080329c  A  (DE) Leipzig, Brandenburg-Sachsen-Thueringen Championship
    t080329d  B  (FR) Dijon
    t080329e  A  (RO) Targu Mures, Shusaku Cup
    t080329f  B  (FI) Oulu, Spring Tournament
    t080329g  B  (RU) Izhevsk, Lenin District Children Tournament
    g080322   A  (FR) Paris, Pandanet European Go Cup
    t080322a  B  (UA) Kiev, City Championship (First League)
    t080322b  B  (UA) Kiev, 2nd Viktor Tishchenko Memorial
    t080322c  A  (RS) Kragujevac, City Championship Qualification
    t080322d  A  (RU) St. Petersburg, Japanese Council Cup
    t080322e  A  (RU) Izhevsk, Ustinov District Children Championship
    t080322f  A  (RU) Moscow, City Championship Quarterfinal
    t080321a  A  (SE) Stockholm, Nordic Championship 2008
    t080317a  A  (DE) Hamburg, City Championship
    t080316a  C  (UK) Birmingham, British Youth Championship
    t080315a  A  (PL) Lodz
    t080315b  A  (PL) Lodz, Young Masters League, Qualification
    t080315c  A  (TR) Ankara, Hacettepe Go Tournament
    t080315d  A  (UA) Kiev, City Team Championship
    t080315e  B  (IT) Milano, Late Winter Tournament
    t080315f  B  (CY) Nicosia
    t080315g  A  (RS) Kragujevac, Serbian Students Championship
    t080315h  B  (RU) Izhevsk, Students Tournament
    t080315i  A  (NL) Nijmegen, Keizer Karel Tournament
    t080315j  B  (NL) Nijmegen, Keizer Karel Side Tournament
    e080314   A  (RU) St. Petersburg, European Ing Memorial
    t080314a  B  (DE) Berlin, Go to Innovation
    t080310a  C  (FI) Helsinki, University Cup
    t080308a  A  (CZ) Mikulov, EYGC Side Tournament
    t080308b  B  (UK) Cambridge, 32nd Trigantius
    t080308c  A  (DE) Hamburg
    t080308d  A  (FR) var. places, French Championship (2nd round)
    t080308e  C  (BG) Sofia, Bulgarian Championship
    e080307a  A  (CZ) Mikulov, European Youth Championship
    e080307b  A  (CZ) Mikulov, European Children Championship
    t080301a  B  (FI) Helsinki, Jaakko Munkki Memorial
    t080301b  A  (PL) Bytom, Silesian Cup
    t080301c  C  (PL) Bydgoszcz
    t080301d  B  (DE) Bonn
    t080301e  B  (DE) Freiburg
    t080301f  C  (ES) Barcelona, La Pedra Club Handicap
    t080301g  A  (SK) Bratislava, Slovak Female Championship
    
  • January - February
    g080229   A  (IE) Dublin, PandaNet European Go Cup
    t080224a  C  (CY) Nicosia, Dasoupolis Rapid
    g080223   A  (ES) Barcelona, PandaNet European Go Cup
    t080223a  A  (CZ) Blansko
    t080223b  B  (PL) Poznan, Wojtek Grygorowicz Memorial
    t080223c  A  (DE) Dresden
    t080223d  A  (RU) Nizhnij Novgorod, City Championship
    t080223e  B  (RU) Moscow, Kido Cup
    t080223f  B  (RU) Sochi
    t080223g  A  (RU) St. Petersburg, Chinese New Year League
    t080223h  B  (RU) St. Petersburg, Chinese New Year Handicap
    t080217a  B  (HU) Budapest, 2nd Rabbity Six Handicap
    t080216a  B  (UK) Oxford
    t080216b  A  (IT) Forli
    t080216c  B  (RO) Pitesti, Romanian Students Championship
    t080216d  A  (SE) Vaesteraas
    t080216e  A  (HU) Budapest, Hungarian Youth Championship
    t080216f  C  (HU) Budapest, Hungarian Children Championship
    t080216g  B  (FR) Palaiseau
    t080216h  B  (DK) Copenhagen, Ambassador's Cup
    t080216i  B  (RU) St. Petersburg, Chinese New Year League
    e080215   A  (FR) Cannes, European Team Championship
    t080215a  B  (RO) Pitesti
    t080211a  B  (NL) var. places, Dutch Go Competition
    t080209a  A  (DE) Erding
    t080209b  A  (DE) Goettingen, San-Ren-Sei Tournament (Group A)
    t080209c  B  (DE) Goettingen, San-Ren-Sei Tournament (Group B)
    t080209d  A  (CZ) Brno, Czech Youth Championship
    t080209e  B  (UK) Frodsham, Cheshire Open
    t080209f  C  (UK) Frodsham, Cheshire Handicap
    t080209g  A  (FI) Helsinki, Takapotku Open
    t080209h  A  (BE) Leuven
    t080209i  A  (BA) Samac
    t080209j  A  (ES) Madrid, Spanish Championship
    t080209k  A  (SK) Kosice, Slovak Youth Championship
    t080208a  C  (FI) Helsinki, Takapotku Friday Rapid
    t080203a  B  (PL) Wodzislaw, Silesian Cup
    t080203b  C  (NL) Amstelveen, European Oza Family Event - Playoffs
    e080202   A  (NL) Amstelveen, 4th European Oza (KO finals)
    t080202a  C  (NL) Amstelveen, European Oza Family Event
    t080202b  A  (CH) Bern
    t080202c  A  (FR) Antony
    t080202d  B  (AT) Wien, OGV Championship - Heat 1
    t080201a  C  (CY) Nicosia, Dasoupolis Club Handicap
    e080131   A  (NL) Amstelveen, 4th European Oza (Qualification)
    t080126a  A  (HR) Rijeka
    t080126b  A  (NL) Amstelveen, Dutch Female Championship
    t080126c  A  (NL) Amstelveen, Dutch Youth Championship
    t080126d  C  (NL) Amstelveen, Scheve Ogen Tournament
    t080126e  A  (IT) Milano and Padova, Italian Championship Playoff
    t080126f  A  (UA) Kiev, City Championship (Second League)
    t080126g  A  (UA) Kiev, Ukrainian Meijin League
    t080119a  B  (PL) Warszawa, Student Go Cup
    t080119b  B  (UK) Maidenhead, Furze Platt Tournament
    t080119c  A  (FR) Paris, Go Master
    t080119d  C  (IE) Cork, University Rapid
    t080119e  B  (FR) Toulouse
    t080119f  C  (ES) Barcelona, La Pedra
    t080119g  B  (FR) Orsay
    t080119h  A  (RO) Bucuresti, Romanian Ing Cup
    t080119i  B  (RU) Novosibirsk, District Championship Semifinal
    t080116a  C  (PL) Bielsko-Biala
    t080113a  B  (UA) Odesa, Qualification Tournament
    t080112a  A  (CZ) Praha, 1st Korean Ambassador Cup
    t080112b  B  (PL) Gdansk, Amber Stone
    t080112c  C  (FI) Helsinki, Korean Ambassador Cup 
    t080112d  A  (DE) Essen
    t080112e  A  (IT) Trieste, 3rd Higashikita Tournament
    t080112f  A  (NL) Amstelveen, Dutch Championship
    t080106a  C  (NL) Alphen aan den Rijn
    t080105a  A  (SE) Stockholm, Jusandan
    t080105b  B  (IT) Milano, Befana Tournament
    t080105c  A  (NL) Heerlen
    t080105d  A  (FR) Levallois
    t080105e  A  (UA) Rivne, Ukrainian Under 12 Championship
    t080104a  A  (CZ) Praha, Czech Ing Cup
    t080104b  A  (RU) Nizhnij Novgorod, Russian Under 12 Championship
    t080104c  B  (RU) Barnaul
    t080104d  B  (IT) Padova, Veneto Championship (part 2)
    

    2007:

  • November - December
    t071229a  C  (AT) Wien, GO7 Handicap
    g071228   A  (UK) London, PandaNet European Go Cup
    t071227a  A  (NL) Overasselt, Winter Go Camp
    t071222a  C  (SI) Ljubljana, 4th Peter Gaspari Memorial
    t071222b  B  (RU) Moscow, Christmas Festival
    t071216a  C  (RO) Giarmata
    t071216b  C  (RO) Braila, Under 18 City Championship
    t071216c  A  (RU) Rostov na Done
    t071215a  A  (PL) Lodz
    t071215b  A  (TR) Ankara, Alpar Kilinc Memorial
    t071215c  C  (ES) Sevilla
    t071215d  B  (UK) Edinburgh, Scottish Bar Low
    t071215e  A  (RS) Kragujevac
    t071215f  C  (FI) Oulu, City Championship
    t071215g  C  (AT) Wien, GO7 Handicap
    t071215h  A  (UA) Odesa, City Championship
    t071215i  A  (UA) Simferopol, Crimean Championship
    t071215j  C  (RO) Braila, Under 16 City Championship
    t071215k  C  (BG) Sofia, Bulgarian Championship
    t071214a  C  (RO) Braila, Under 14 City Championship
    t071213a  C  (RO) Braila, Under 12 City Championship
    t071212a  C  (RO) Braila, Under 10 City Championship
    t071212b  B  (RO) Braila, Regional Championship
    t071211a  C  (RO) Braila, Under 8 City Championship
    t071208a  A  (CZ) Karlovy Vary
    t071208b  A  (PL) Bytom
    t071208c  B  (CY) Nicosia, Cyprus Championship
    t071208d  A  (UA) Kiev, City Youth Championship
    t071208e  A  (FI) Vantaa and Espoo, Finnish Championship Playoffs
    t071208f  B  (FR) Epitanime
    g071207   A  (BA) Banja Luka, PandaNet European Go Cup
    t071207a  A  (CZ) Karlovy Vary, Czech Female Championship
    t071207b  A  (RU) Moscow, City Under 12 Championship
    t071206a  A  (DE) Frankfurt, German Championship League
    t071206b  C  (NL) Hilversum, Club Ladder Handicap
    t071205a  B  (RO) Braila, Regional Female Championship
    t071202a  B  (PL) Wodzislaw, Silesian Cup
    t071201a  A  (DE) Braunschweig, 25th St. Nicolas Tournament
    t071201b  B  (DE) Duesseldorf, Japanese Consul Cup
    t071201c  A  (DE) Greifswald, Mecklenburg-Vorpommern Championship
    t071201d  A  (UA) Rivne, Regional Female Championship
    t071201e  A  (IT) Milano, 13th Mauro Brambilla Memorial
    t071201f  A  (UA) Kiev, City Under 12 Championship
    t071201g  A  (FI) Helsinki, Finnish Kisei
    t071201h  B  (RO) Bucuresti, Japanese Ambassador Cup
    t071201i  B  (SK) Kosice
    t071201j  A  (FR) Perpignan
    t071201k  A  (RU) Moscow, City Team Championship
    t071129a  A  (UA) Kiev, Ukrainian Championship
    t071128a  A  (IE) Dublin, Irish Championship Final
    t071124a  A  (CZ) Ostrava, Czech Championship Qualification
    t071124b  A  (DE) Berlin, Berliner Kranich
    t071124c  C  (PL) Lublin
    t071124d  A  (SK) Bratislava, Slovak Oza
    t071124e  B  (NL) Arnhem
    t071124f  B  (UK) Leicester
    t071124g  B  (ES) Can Girona, 4th Gofme Cup
    t071124h  A  (CH) Luzern
    t071124i  A  (HU) Budapest, Hungarian Championship Final
    t071124j  A  (FI) Tampere, Rabbity Six
    t071124k  A  (RS) Beograd, Serbian Female Championship
    t071124l  A  (RU) Nizhnij Novgorod, Russian Championship
    t071123a  A  (RS) Beograd, Serbian Championship
    t071122a  A  (PL) Zabrze, Polish Championship League
    t071122b  A  (RU) Nizhnij Novgorod, Russian Female Championship
    t071119a  A  (DK) Copenhagen, Danish Oza Play-off
    t071118a  B  (PL) Wroclaw
    t071117a  A  (HR) Velika Gorica, Croatian Championship
    t071117b  B  (UK) Wanstead
    t071117c  A  (AT) Wien, Austrian Championship Finals
    t071117d  C  (PL) Bydgoszcz
    t071117e  A  (IT) Rome, Italian Open Championship
    t071117f  B  (DE) Paderborn, 10th Ponnuki Tournament
    t071117g  B  (RO) Brasov, Romanian Under 16 Championship (Final)
    t071116a  A  (SK) Kosice, City Open Championship
    t071116b  B  (DE) Berlin, Go to Innovation
    t071116c  A  (RO) Brasov, Romanian Championship
    t071116d  B  (RO) Brasov, Romanian Under 16 Championship (Qualification)
    t071111a  B  (FR) Strasbourg, European Youth Masters Cup
    t071110a  A  (PL) Zabrze, Polish Youth Championship
    t071110b  A  (PL) Zabrze, Silesian Cup
    t071110c  B  (PL) Lodz
    t071110d  A  (DE) Hamburg-Rahlstedt
    t071110e  A  (SE) Goeteborg
    t071110f  B  (CY) Nicosia, Dasoupolis Open
    t071110g  B  (UK) Yorkshire, Three Peaks
    t071110h  A  (TR) Eskisehir
    t071110i  B  (CH) Winterhur
    t071110j  A  (HU) Budapest, Hungarian Open Championship
    t071110k  A  (UA) Kiev, Ukrainian Meijin Final
    t071110l  A  (FR) Aix-les-Bains
    t071110m  A  (RO) Bucuresti, Domenii Cup
    t071110n  C  (RO) Braila
    t071110o  B  (RU) Novosibirsk, City Championship
    t071110p  A  (FI) Turku, City Championship
    t071109a  A  (SI) Fiesa, Slovenian Championship
    t071105a  C  (NL) Utrecht, Club Championship
    t071104a  A  (RU) Petrozavodsk, Karelia Championship
    t071104b  A  (RU) Cheljabinsk, Russian Youth Championship
    t071103a  A  (CZ) Frydek-Mistek
    t071103b  A  (DE) St. Augustin
    t071103c  A  (NL) Groningen, Martini Cup
    t071101a  A  (UA) Rivne, Ukrainian Youth Championship
    t071101b  B  (RU) Novosibirsk, Siberian Team Championship
    
  • September - October
    t071030a  A  (CZ) Frydek-Mistek, Czech Championship
    t071028a  B  (UK) Bristol, Wessex Tournament
    t071027a  B  (PL) Torun, Red Dragon Tournament
    t071027b  A  (UA) Kiev, Ukrainian Cup
    t071027c  B  (SK) Porac, Autumn Tournament
    t071027d  A  (DE) Mannheim, 10th Aji Tournament
    t071027e  A  (BE) Bruxelles
    t071027f  A  (IT) Villorba, Italian Championship
    t071027g  A  (FR) Lyon
    t071027h  A  (CH) Geneve
    t071026a  A  (FI) Vantaa, Finnish Championship League
    t071026b  A  (AT) Wien, Austrian Open Championship
    t071025a  A  (IL) Tel Aviv, Israeli Championship
    t071020a  A  (CZ) Mikulov
    t071020b  A  (RS) Beograd
    t071020c  A  (LT) Kaunas
    t071020d  A  (NO) Oslo, Norwegian Championship
    t071020e  A  (RU) Moscow, Japanese Ambassador Cup
    w071014   B  (KR) Suwon, Korean Prime Minister Cup
    t071013a  B  (PL) Gdansk, Amber Stone
    t071013b  A  (DE) Berlin, 2nd Japanese Botschafter
    t071013c  A  (DE) Bremen
    t071013d  C  (UK) Belfast
    t071013e  C  (IT) Milano, Club Rapid
    t071013f  A  (DK) Copenhagen
    t071013g  C  (NL) Houten, Mind Sports Day
    t071013h  A  (RU) Izhevsk
    t071013i  B  (RU) Moscow, City Youth Championship
    t071013j  A  (RO) Bucuresti, Romanian Championship Qualification
    t071012a  A  (UA) Kiev
    t071012b  A  (ES) Alacant, Spanish Open
    t071008a  C  (DE) Hamburg, Haspa Club Autumn Tournament
    t071007a  B  (PL) Wodzislaw, Silesian Cup
    t071007b  B  (UK) Milton Keynes
    t071006a  B  (UK) Fife
    t071006b  A  (NL) Amstelveen, Indis (Inter-District Tournament)
    t071006c  B  (RU) St. Petersburg, Autumn Tournament
    g071005   A  (SK) Bratislava, Pandanet Go European Cup
    t071005a  A  (DE) Koblenz, German Championship Qualification
    t071004a  C  (NL) Hilversum, Club Ladder Handicap
    e071001   A  (DE) Leipzig, European Team Championship
    t071001a  B  (IT) Padova, Veneto Championship (part 1)
    g070929   A  (DE) Leipzig, Pandanet Go European Cup
    t070929a  A  (DE) Herne, Bochumer Bambus
    t070929b  B  (DE) Karlsruhe
    t070929c  A  (FI) Helsinki, Finnish Championship Qualification
    t070929d  A  (CZ) Praha, Board Games Festival
    t070929e  A  (PT) Porto, Portugal Open
    t070929f  A  (PL) Lodz, Polish Championship Qualification
    t070929g  A  (AT) Graz, Styrian Masters
    t070929h  B  (FR) Annecy
    t070929i  A  (UA) Odesa, City Championship Qualification
    t070923a  B  (UK) Swindon
    t070923b  C  (FI) Turku, City Championship Qualification
    g070922   A  (TR) Istanbul, Pandanet Go European Cup
    t070922a  A  (SE) Linghem, Linkoeping Open
    t070922b  C  (NL) Gouda
    t070922c  A  (SI) Pohorje, Maribor Open
    t070921a  A  (UA) Kiev, Ukrainian Championship First League
    t070917a  A  (NL) Tilburg, District Tournament
    t070917b  B  (NL) var. places, Dutch Go Competition
    t070915a  A  (PL) Andrychow, Polish Grand Prix
    t070915b  B  (SK) Bratislava, Comics Salon
    t070915c  A  (DE) Jena
    t070915d  A  (IT) Pisa
    t070915e  A  (NL) Eindhoven, 31st Brabants Tournament
    t070915f  A  (DE) Augsburg
    t070915g  B  (RU) Moscow, Autumn Festival
    t070910a  C  (FI) Helsinki, University Club Tournament
    t070909a  B  (UK) Penzance, Cornish Open
    t070909b  C  (ES) Sabadell, Rapid Handicap
    t070908a  A  (DE) Schwerin
    t070908b  A  (NL) Delft, Korean Ambassador Cup
    t070908c  A  (FI) Oulu, Mind Sports Festival
    t070908d  C  (RO) Braila
    t070902a  B  (UK) Stockport, Northern Open
    t070902b  C  (DE) Wiesbaden
    t070901a  A  (DE) Berlin, 3rd Baduk Botschafter Cup
    t070901b  A  (DE) Flensburg
    t070901c  A  (RS) Nis, Serbian Youth Championship
    t070901d  A  (NL) Arnhem, District Tournament
    t070901e  A  (FI) Turku, Finnish Championship Qualification
    t070901f  A  (RU) Moscow, City Anniversary Festival
    
  • July - August
    g070831   A  (CZ) Brno, Pandanet Go European Cup
    t070831a  A  (FR) Marseille
    t070827a  A  (UK) Potters Bar, Korean Ambassador Cup
    t070827b  C  (UK) Potters Bar, Mind Sports Olympiad Rapid
    t070826a  B  (UK) Potters Bar, Mind Sports Olympiad Open
    t070826b  C  (IT) Spilimbergo
    t070826c  A  (FI) Pori, Finnish Female Championship
    t070825a  A  (TR) Ankara, Turkish Korean Cup
    t070825b  B  (RU) Kemerovo, Kuzbas Go Cup
    t070824a  A  (CZ) Karlovy Vary, Czech Masters
    t070824b  B  (RU) Ufa, Ufa Encounters
    t070823a  B  (CY) Nicosia, Peace Go Tournament
    t070823b  C  (RO) Braila, Club Rapid
    t070819a  B  (HU) Tiszalok, Hungarian Ing Cup
    t070819b  C  (NL) Bussum
    t070818a  A  (CZ) Bystre, Czech Summer Go Camp
    t070818b  B  (RS) Kragujevac, Balkan Students Championship
    t070818c  A  (RS) Kragujevac, Balkan Team Championship
    t070818d  B  (RO) Slobozia, Romanian Youth Championship Final
    t070817a  A  (RU) Izhevsk, Russian Under 25 Championship
    t070817b  C  (RO) Slobozia, Olympia Cup
    t070817c  B  (RO) Slobozia, Romanian Youth Championship Qualification
    t070816a  A  (RS) Kragujevac, Balkan Female Championship
    t070815a  A  (NL) Lunteren, Dutch Summer Go Camp
    t070814a  A  (RS) Kragujevac, Balkan Youth Championship
    t070814b  A  (RS) Kragujevac, Balkan Rapid Championship
    t070813a  A  (RS) Kragujevac, 5th Balkan Go Congress
    w070811   A  (US) Boston, 24th World Youth Goe Championship - Playoffs
    t070811a  A  (TR) Izmir
    t070810a  A  (UA) Odesa
    w070807   A  (US) Boston, 24th World Youth Goe Championship
    e070806   A  (SE) Stockholm, European Students Championship
    g070803   A  (SE) Leksand, Pandanet European Cup
    t070802a  C  (NL) Hilversum, Club Ladder Handicap
    t070728a  B  (RU) Barnaul, Altaj Cup
    e070723   A  (AT) Villach, 51st European Go Congress (second week)
    e070721a  A  (AT) Villach, 4th European Masters
    e070721b  A  (AT) Villach, 51st European Go Congress (weekend tournament)
    t070721a  A  (UK) Roving, British Championship Title Match
    e070715   A  (AT) Villach, 51st European Go Congress (first week)
    t070715a  A  (PL) Przystanek Alaska, Summer Go School Marathon
    t070713a  A  (CZ) Pardubice, Czech Production Open
    t070710a  A  (PL) Przystanek Alaska, Jerzy Sacharewicz Memorial
    t070707a  C  (SI) Ljubljana, Summer Open
    t070707b  C  (PL) Przystanek Alaska, Summer Go School Rapid
    t070707c  B  (UK) Epsom
    t070707d  B  (NL) Leiden
    t070706a  A  (FI) Oulu, Summer Tournament
    t070703a  A  (RU) St. Petersburg, Russian Team Championship
    t070701a  C  (HU) Papa
    t070701b  A  (RU) St. Petersburg, Russian Under 16 Championship
    
  • May - June
    e070630   A  (RU) St. Petersburg, European Female Championship
    t070630a  A  (CZ) Jesenik, Czech Championship Qualification
    g070629   A  (PL) Warszawa, Pandanet European Cup
    t070629a  B  (RO) Eforie Nord, Romanian Team Championship
    t070625a  A  (RU) Moscow - St. Petersburg, Russian Open Cup
    t070624a  B  (PL) Warszawa, Warszawa Cup
    t070623a  A  (DE) Frankfurt
    t070623b  B  (SK) Kamenny Mlyn, Slovak Go Festival
    t070623c  A  (NL) Groningen, District Tournament
    t070623d  A  (DE) Kiel
    t070623e  B  (UK) Barmouth, Welsh Open
    t070623f  C  (DE) Berlin, Late Spring Rapid
    t070623g  A  (AT) Apetlon, Seewinkel Tournament
    t070623h  A  (TR) Bursa
    t070623i  A  (NL) Utrecht
    t070623j  A  (NL) Utrecht, Dutch Students Championship
    t070622a  A  (UA) Kiev, Korean Ambassador Cup
    t070622b  A  (RS) Kragujevac, Serbian Go Cup
    t070622c  A  (RU) Izhevsk, City Championship Final
    t070620a  C  (DE) Hamburg, Haspa Summer Handicap
    t070616a  A  (DE) Koeln
    t070616b  A  (SE) Stockholm
    t070616c  A  (BA) Zelenkovac
    t070616d  A  (DE) Leipzig, German Female Championship
    t070615a  A  (UK) Reading, British Challengers
    t070610a  A  (DE) Darmstadt, Hessian Championship Playoff
    t070609a  B  (UK) Durham
    t070609b  A  (DE) Darmstadt
    t070609c  A  (FI) Turku
    t070609d  A  (RS) Kragujevac, City Championship Finals
    t070609e  B  (CH) Lausanne
    t070607a  C  (NL) Hilversum, Club Ladder Handicap
    t070605a  A  (NL) Amstelveen, District Tournament
    t070603a  B  (PL) Wodzislaw, Silesian Cup
    g070602   A  (IT) Cormons, Pandanet European Cup
    t070602a  A  (DE) Potsdam, Sanssoucisei
    t070602b  C  (PL) Bydgoszcz
    t070602c  B  (RO) Giarmata
    w070528   A  (JP) Tokyo, 28th World Amateur Go Championship
    t070527a  B  (PL) Wroclaw
    t070527b  B  (PL) Warszawa, Warszawa Cup
    t070527c  C  (RS) Beograd
    g070526   A  (DE) Hamburg, Pandanet European Cup
    t070526a  A  (UK) Dundee, Scottish Open
    t070526b  A  (CH) Schaffhausen, Swiss Championship
    t070524a  A  (NL) Amsterdam, District Tournament
    t070524b  A  (NL) Leiden, District Tournament
    t070523a  B  (UA) Odesa
    t070520a  B  (UK) Bracknell
    t070519a  B  (SK) Porac
    t070519b  A  (HR) Zagreb, Croatian Open
    t070519c  B  (SI) Kranj, Slovenian Team Championship
    t070519d  B  (FI) Jyvaskyla
    t070519e  A  (RU) Novosibirsk, Siberian District Championship
    t070519f  A  (RO) Bucuresti, Romanian Cup Final
    t070518a  A  (UA) Rivne
    g070517   A  (NL) Amstelveen, Pandanet European Cup
    t070517a  A  (SE) Linghem, Swedish Championship
    t070513a  A  (RO) Braila, Romanian Cup Semifinal
    g070512   A  (HU) Visegrad, Pandanet European Cup
    t070512a  A  (DE) Meschede
    t070512b  A  (CZ) Novy Bor, Ortenix Cup
    t070512c  B  (PL) Torun, Honey-cake Goban Tournament
    t070512d  A  (PL) Warszawa, Student Go Cup
    t070512e  B  (ES) Barcelona, 1st Spanish Cup
    t070512f  A  (TR) Ankara, Turkish Championship
    t070512g  A  (PT) Lisboa, Portugal Open
    t070510a  A  (RU) Moscow, City Championship
    t070506a  C  (NL) Apeldoorn
    t070506b  C  (UK) Cambridge, Barlow Tournament
    t070505a  A  (AT) Linz, W.Schmid and A.Steininger Memorial
    t070505b  A  (UK) Cambridge, British Candidates
    t070505c  A  (PL) Bielsko-Biala, Silesian Cup
    t070505d  A  (NO) Oslo, Norwegian Open
    t070505e  A  (DE) Freiburg
    t070505f  A  (ES) Madrid, Korean Ambassador Cup 
    t070505g  A  (HR) Velika Gorica, Croatian Championship 3rd place playoff
    t070505h  C  (EE) Tallin, Spring Handicap
    t070505i  A  (RU) St. Petersburg, City Students Championship
    t070505j  A  (UA) Kiev, City Championship
    t070505k  A  (UA) Kiev, City Championship First League
    t070505l  A  (DE) Rostock
    t070504a  A  (DK) Copenhagen, Danish Championship
    t070504b  A  (RU) Kazan, 3rd S.Shikshina Cup
    t070504c  A  (RU) Petrozavodsk, North-East District Championship
    t070503a  A  (PL) Bielsko-Biala, Young Masters League
    t070502a  A  (RU) Kazan, Volga District Championship
    t070501a  C  (HU) Budapest, 2nd Duna Cup
    t070501b  B  (RU) Moscow, City Championship Semifinal
    
  • March - April
    t070430a  A  (RU) Cheljabinsk, Ural District Championship
    t070430b  A  (NL) Eindhoven, District Tournament
    t070429a  A  (RU) St. Petersburg, City Championship Final
    t070428a  A  (CZ) Frydlant nad Ostravici, V.Valek Memorial
    t070428b  A  (CH) Geneve, Special JAL Cup
    t070428c  A  (RS) Nis, Serbian Team Cup
    t070428d  B  (LT) Vilnius
    t070428e  B  (SK) Bratislava, Slovak Championship Weekend Tournament
    t070428f  A  (IT) Milano
    t070428g  A  (NL) Utrecht, District Tournament
    t070428h  B  (RO) Snagov, Domenii Students Cup
    t070427a  A  (SK) Bratislava, Slovak Championship
    t070422a  B  (PL) Warszawa, Warszawa Cup
    t070421a  A  (DE) Hannover
    t070421b  B  (PL) Warszawa, Student Go Cup
    t070421c  C  (PL) Bydgoszcz
    t070421d  A  (PL) Lodz
    t070421e  A  (CH) Basel
    t070421f  A  (FI) Oulu, Finnish Team Championship
    t070421g  A  (FI) Oulu, Finnish Open Team Tournament
    t070421h  B  (FI) Oulu, Spring Tournament
    t070421i  A  (SE) Lund
    t070421j  A  (RO) Timisoara, Walter Schmidt Cup
    t070421k  B  (RO) Braila, Romanian Cup Quarterfinal
    t070420a  A  (SI) Bled
    t070420b  A  (UA) Kiev, Ukrainian Championship Second League
    t070420c  A  (RU) Nizhnij Novgorod
    t070419a  C  (NL) Hilversum, Club Ladder Handicap
    t070415a  B  (PL) Laziska, Silesian Cup
    t070415b  B  (PL) Gdansk, Amber Stone
    t070414a  A  (CZ) Plzen, Czech Championship Qualification
    t070414b  A  (DE) Muenchen, Bierseidel Tournament
    t070414c  C  (ES) Barcelona, GOFME Handicap
    t070414d  B  (SK) Bratislava, SlavCon Tournament
    t070414e  A  (IT) Trento
    t070414f  A  (RS) Nis, Serbian Team Championship
    t070414g  C  (NL) Hilversum, Mind Sports Day
    t070414h  B  (TR) Nevsehir
    t070414i  A  (UA) Kiev, 1st Viktor Tishchenko Memorial
    t070411a  B  (RO) Timisoara, Romanian Cup Semifinal
    t070408a  C  (RO) Bistrita
    g070407   A  (FR) Paris, European Pandanet-Toyota Tour
    t070407a  C  (TR) Istanbul, Galatasaray University Handicap
    t070406a  A  (FI) Helsinki, Nordic Championship 2007
    t070401a  B  (RU) Kazan, Tatarstan Under 12 Championship
    g070331   A  (AT) Velden, European Pandanet-Toyota Tour
    t070331a  A  (UK) Cambridge, British Open
    t070331b  A  (PL) Kedzierzyn-Kozle, Polish Academic Championship
    t070331c  A  (DE) Leipzig, Brandenburg-Sachsen-Thuering Championship
    t070331d  A  (CH) Zuerich
    t070331e  A  (RO) Bucuresti, Romanian Cup Semifinal
    t070329a  A  (UA) Kiev, Ukrainian Female Championship
    t070325a  B  (PL) Warszawa, Warszawa Cup
    t070325b  C  (UK) Loughborough, British Youth Championship
    t070325c  C  (RO) Timisoara, Romanian Cup Quarterfinal
    t070324a  B  (DE) Castrop-Rauxel
    t070324b  A  (DE) Castrop-Rauxel, German Youth Championship
    t070324c  C  (HU) Budapest
    t070324d  A  (ES) Sevilla, E.U.P. Ubicuo-kiin Club Tournament
    t070324e  C  (FI) Espoo, PoGo Open
    t070324f  A  (RU) St. Petersburg, Japanese Consul Cup
    t070324g  A  (UA) Kiev, City Female Championship 
    t070324h  B  (RO) Braila, Romanian Female Championship
    t070324i  B  (RO) Braila, Female Championship Side Tournament
    t070317a  B  (CZ) Frydek-Mistek
    t070317b  C  (PL) Bydgoszcz
    t070317c  A  (TR) Ankara
    t070317d  A  (IT) Abano Terme
    t070317e  B  (FR) Dijon
    t070317f  A  (DE) Erlangen
    t070317g  A  (NL) Nijmegen, 34th Emperor Karel's Tournament
    t070317h  A  (RU) Moscow, City Championship Quarterfinal
    t070311a  B  (PL) Bytom, Silesian Cup
    t070311b  A  (DE) Frankfurt, Hessen Championship Preliminary
    t070310a  A  (DE) Hamburg-Harburg
    t070310b  B  (FI) Helsinki, Jaakko Munkki Memorial
    t070310c  B  (RS) Beograd, City Championship
    t070310d  B  (FR) Amiens
    t070310e  C  (LT) Moletai
    t070310f  B  (SK) Kosice
    t070310g  B  (CY) Nicosia, Friendship Tournament
    e070309a  A  (NL) Zadnvoort, European Youth Championship
    e070309b  A  (NL) Zadnvoort, European Children Championship
    t070309c  A  (IE) Dublin, Irish Open
    t070305a  B  (NL) var. places, Dutch Go Competition
    t070305b  B  (DK) Copenhagen, Spring Club Tournament
    t070303a  B  (ES) Barcelona, Spanish Students Championship
    t070303b  A  (PL) Lodz, Komoku Tournament
    t070303c  A  (PL) Lodz, Young Masters League - Qualification
    t070303d  B  (FR) Valence
    t070303e  A  (BE) Leuven, Belgian Championship
    t070303f  A  (IT) Cuveglio
    e070302   A  (NL) Amstelveen, European Ing Memorial
    
  • January - February
    t070225a  B  (UK) Cambridge, 31st Trigantius
    t070225b  B  (PL) Warszawa, Warszawa Cup
    t070225c  C  (HU) Budapest, 1st Rabbity Six Handicap
    t070225d  C  (TR) Ankara
    t070224a  A  (CZ) Blansko, Czech Championship Qualification
    t070224b  B  (DE) Bonn
    t070224c  A  (DE) Dresden
    t070224d  A  (FI) Helsinki, Takapotku Open
    t070224e  B  (RU) Moscow, Kido Cup
    t070223a  A  (RU) Rostov na Done, South Federation District Championship
    t070219a  C  (FI) Helsinki, 3rd Helsinki University Cup
    t070218a  C  (TR) Ankara, 1st Fuseki Tournament
    t070218b  A  (UA) Kiev, City Team Championship
    t070217a  A  (ES) Barcelona
    t070217b  B  (UK) Oxford
    t070217c  B  (PL) Gdansk, Amber Stone
    t070217d  A  (SK) Kosice, Slovak Youth Championship
    t070217e  A  (RU) St. Petersburg, Chinese New Year Tournament
    t070216a  A  (LT) Vilnius, Lithuanian Championship
    t070210a  B  (UK) Frodsham, Cheshire Open
    t070210b  C  (UK) Frodsham, Cheshire Handicap
    t070210c  A  (SE) Vaesteraas
    t070210d  B  (HU) Papa, Hungarian Youth Championship
    t070210e  B  (RU) St. Petersburg, City Championship Quarterfinal
    t070210f  A  (HR) Rijeka
    t070204a  B  (PL) Wodzislaw, Silesian Cup
    t070203a  A  (DE) Erding
    t070203b  A  (CH) Bern
    t070203c  C  (PL) Bydgoszcz
    t070203d  A  (CZ) Brno, Czech Youth Championship
    t070203e  A  (FR) Antony
    t070203f  B  (DK) Copenhagen, Ambassador's Cup
    t070201a  C  (NL) Hilversum, Club Competition
    t070128a  B  (PL) Warszawa, Warszawa Cup
    t070128b  B  (AT) Wien, OGV Championship - Heat 1
    t070127a  A  (CZ) Praha
    t070127b  A  (BA) Samac
    t070127c  C  (NL) Amstelveen, Scheve Ogen Tournament
    t070127d  A  (NL) Amstelveen, Dutch Female Championship
    t070127e  A  (NL) Amstelveen, Dutch Youth Championship
    t070127f  B  (UA) Odesa
    t070127g  A  (UA) Kiev, City Championship Preliminary
    t070127h  A  (UA) Kiev, Ukrainian Meijin League
    t070121a  B  (PL) Lodz
    t070120a  A  (CH) Nyon
    t070120b  B  (UK) Maidenhead, Furze Platt Tournament
    t070120c  A  (FR) Orsay
    t070120d  A  (BE) Leuven
    t070120e  A  (ES) Barcelona, Spanish Championship Final
    t070118a  A  (IE) Dublin, Irish Championship League
    t070114a  B  (PL) Warszawa, Student Go Cup
    t070113a  A  (DE) Essen, German Championship Qualification
    t070113b  A  (DE) Essen
    t070113c  A  (DE) Nuernberg
    t070113d  A  (RO) Bucuresti, Romanian Ing Cup
    t070113e  B  (FR) Toulouse, Internal Tournament
    t070113f  A  (NL) Amstelveen, Dutch Championship
    t070107a  B  (PL) Wodzislaw, Silesian Cup
    t070107b  C  (RO) Bistrita
    t070106a  A  (NL) Heerlen
    t070106b  C  (IT) Milano, Club Rapid
    t070106c  B  (FI) Kuopio
    t070106d  B  (RU) Barnaul, City Championship
    t070106e  A  (RU) Nizhnij Novgorod, Russian Under 12 Championship
    t070106f  B  (RU) St. Petersburg, Christmas Tournament
    t070105a  A  (CZ) Praha, Czech Ing Cup
    t070105b  A  (SE) Stockholm, Jusandan
    t070105c  C  (RO) Bistrita
    t070103a  A  (UA) Rivne, Ukrainian Under 12 Championship
    g070101   A  (UK) London, European PandaNet-Toyota Tour
    t070101a  A  (RU) Moscow, City Championship Final (stage 2)
    


    2006:

  • November - December
    t061230a  A  (UA) Kiev, Ukrainian Meijin Preliminary
    t061227a  A  (NL) Nijmegen, Winter Tournament
    t061223a  A  (RS) Kragujevac
    t061223b  A  (RU) Cheljabinsk, City Championship
    t061221a  A  (UA) Kiev, Ukrainian Championship
    t061217a  C  (RO) Constanta
    t061217b  A  (FI) Helsinki, Finnish Championship Playoff
    t061216a  B  (UK) Edinburgh, Scottish Barlow
    t061216b  B  (PL) Warszawa, Student Go Cup
    t061216c  C  (SI) Ljubljana, 3rd Peter Gaspari Memorial
    t061216d  A  (TR) Ankara, Alpar Kilinc Memorial
    t061216e  A  (UA) Kiev, City Youth Championship
    t061216f  C  (PT) Lisboa, Rapid Tournament
    t061216g  C  (ES) Sevilla
    t061216h  C  (RO) Braila, Romanian Students Championship
    t061216i  A  (UA) Rivne
    t061215a  A  (RU) Nizhnij Novgorod, Russian Championship
    t061215b  A  (RU) Nizhnij Novgorod, Russian Female Championship
    t061210a  B  (PL) Warszawa, Warszawa Cup
    t061210b  B  (PL) Wodzislaw, Silesian Cup
    t061210c  B  (RU) Nizhnij Novgorod, Schools Team Championship
    t061210d  A  (FI) Helsinki, Finnish Kisei Final
    g061209   A  (IT) Milano, European PandaNet-Toyota Tour
    t061209a  A  (CZ) Karlovy Vary
    t061209b  A  (PL) Wodzislaw, Silesian Children Championship
    t061209c  B  (SK) Kosice, December Tournament
    t061209d  A  (UA) Kiev, City Children Championship
    t061209e  A  (DE) Braunschweig, 24th St. Nicolas Tournament
    t061209f  B  (FI) Helsinki, Finnish Kisei Qualification
    t061208a  A  (RU) Kazan, Tatarstan Championship
    t061208b  A  (ES) Merida, Spanish Open
    t061207a  A  (DE) Braunschweig, German Championship League
    t061202a  A  (PL) Lodz, Tengen Tournament
    t061202b  B  (CY) Nicosia, Cyprus Championship
    t061202c  A  (AT) Wien, Austrian Championship Final
    t061202d  A  (UA) Kiev, Ukrainian Meijin Final
    t061202e  A  (UA) Rivne, Regional Female Championship
    t061202f  B  (RO) Snagov, Romanian Team Championship
    t061202g  B  (FR) Lille
    t061202h  A  (FI) Helsinki, Finnish Championship Playoff
    t061130a  A  (IL) Rosh Ha'Ayin, Israeli Championship
    t061129a  C  (CZ) Praha, STOH Handicap
    t061126a  C  (PL) Gdansk, Amber Stone
    t061125a  A  (DE) Berlin, Berliner Kranich
    t061125b  A  (FR) Paris, 24th Meijin Tournament (category A)
    t061125c  C  (HU) Budapest, 1st Zugliget Handicap
    t061125d  A  (RU) Perm, Regional Cup
    t061125e  A  (IT) Trieste
    t061125f  B  (PL) Warszawa, Academic Cup
    t061125g  A  (RS) Nish, Serbian Female Championship
    t061125h  B  (ES) Sant Aniol de Finestres, 3rd GOFME Cup
    t061125i  A  (LT) Moletai, Lithuanian Youth Championship
    t061124a  A  (RS) Nish, Serbian Championship
    t061124b  A  (RU) Khabarovsk, Regional Championship
    t061124c  B  (UA) Odesa
    t061119a  B  (PL) Warszawa, Warszawa Cup
    t061119b  B  (PL) Wroclaw
    t061119c  B  (UK) Swindon
    t061118a  A  (DE) Hamburg-Rahlstedt
    t061118b  B  (NL) Arnhem
    t061118c  C  (PL) Bydgoscz
    t061118d  A  (RU) Nizhnij Novgorod, City Championship
    t061118e  B  (SK) Kosice
    t061118f  A  (UA) Kiev, Japanese Ambassador Cup
    t061117a  A  (SI) Fiesa, Slovenian Championship
    t061117b  A  (RO) Bucuresti, Romanian Championship
    t061115a  A  (CZ) Karlovy Vary, Czech Championship
    t061115b  A  (DE) Berlin, City Championship Final
    t061112a  B  (CH) Wintherthur
    t061112b  B  (RO) Braila, City Female Championship
    t061111a  B  (UK) Marton Arms, Three Peaks
    t061111b  A  (PL) Wisla, Polish Youth Championship
    t061111c  A  (HU) Budapest, Hungarian Championship
    t061111d  C  (HU) Budapest, Gold Crown Nostalgic Handicap
    t061111e  B  (DE) Paderborn, 9th Ponnuki Tournament
    t061111f  A  (IT) Bologna, AGI Italian Open
    t061111g  A  (FR) Rennes
    t061111h  A  (FR) Paris, 24th Meijin Tournament (category B)
    t061110a  A  (FI) Espoo, Finnish Championship League
    t061110b  B  (SK) Kosice, City Championship
    t061109a  A  (PL) Wisla, Polish Championship League
    t061106a  B  (NL) Utrecht, City Championship
    g061104   A  (SE) Goeteborg, European PandaNet-Toyota Tour
    t061104a  A  (CZ) Ostrava
    t061104b  A  (PL) Zabrze, Silesian Cup
    t061104c  A  (NL) Groningen, Martini Cup
    t061104d  C  (IT) Milano, Club Tournament
    t061104e  B  (FR) Clermont-Ferrand
    t061104f  A  (FR) Paris, 24th Meijin Tournament (category C)
    t061104g  A  (ES) Bilbao
    t061104h  B  (UA) Rivne, Ukrainian Youth Championship
    t061103a  A  (RU) Kazan, Russian Youth Championship
    t061103b  A  (RO) Brasov, Romanian Championship Qualification
    t061101a  A  (RU) St. Petersburg, City Championship Final
    
  • September - October
    t061029a  B  (PL) Warszawa, Warszawa Cup
    t061029b  B  (UK) Bristol, Wessex Tournament
    t061028a  A  (DE) Bremen
    t061028b  A  (DE) Mannheim, 9th Aji Tournament
    t061028c  B  (LT) Kaunas
    t061028d  A  (BE) Bruxelles
    t061028e  B  (CZ) Novy Bor, Turtle Cup
    t061028f  A  (RS) Kragujevac, Mensa Promotional Tournament
    t061028g  A  (RU) St. Petersburg, City Championship Semifinal
    t061028h  A  (UA) Kiev, Ukrainian Meijin League
    t061028i  C  (NL) Utrecht, ING Bank Rapid
    w061022   A  (KR) Jeonju, Korean Prime Minister's Cup
    t061021a  A  (RS) Beograd
    t061021b  B  (FI) Oulu, Mind Sports Festival
    t061021c  B  (PL) Poznan, W.Grygorowicz Memorial
    t061021d  A  (FR) Lyon
    t061021e  A  (SI) Ljubljana, Slovenian Team Championship
    t061021f  A  (DE) St. Augustin
    t061021g  A  (AT) Wien, Austrian Open Championship
    t061021h  A  (NO) Oslo, Norwegian Championship 
    t061021i  A  (RU) St. Petersburg, City Championship Semifinal
    t061021j  B  (RU) Vladivostok, Japanese Consul Cup
    t061021k  A  (UA) Kiev, Ukrainian Cup
    t061020a  A  (RU) Izhevsk, Russian Cup Circuit
    t061020b  A  (UA) Odesa
    g061014   A  (FI) Tampere, European PandaNet-Toyota Tour
    t061014a  A  (IT) Carpi, Italian Open Championship
    t061014b  A  (PT) Lisboa, Portugal Open
    t061014c  A  (DK) Copenhagen
    t061014d  B  (SK) Kosice
    t061014e  C  (SK) Bratislava, SlavCon Tournament
    t061014f  A  (HR) Velika Gorica, Croatian Championship
    t061014g  B  (FR) Nantes
    t061014h  A  (DE) Leipzig
    t061014i  A  (RU) Moscow, Japanese Ambassador Cup
    t061014j  B  (RO) Bucuresti, Domenii Cup
    t061008a  B  (PL) Wodzislaw, Silesian Cup
    t061007a  B  (UK) Fife
    t061007b  B  (TR) Istanbul
    t061007c  A  (DE) Herne, Bochumer Bambus
    t061007d  A  (CH) Geneve
    t061007e  A  (FR) Versailles
    t061007f  A  (NL) Amstelveen, Indis (Inter-District Tournament)
    t061006a  A  (SK) Bratislava, European Cup
    e061003   A  (SK) Bratislava, European Team Championship
    t061001a  C  (RU) St. Petersburg, City Championship Quarterfinal
    t061001b  A  (RU) Moscow, City Championship Final (1st Stage)
    g060930   A  (RO) Bucuresti, European PandaNet-Toyota Tour
    t060930a  A  (CZ) Praha, Games Festival
    t060930b  A  (NL) Eindhoven, 30th Brabants Tournament
    t060930c  A  (FI) Helsinki, Finnish Championship Qualification (stage II)
    t060930d  B  (DE) Kaegsdorf
    t060930e  A  (PL) Lodz, Polish Championship Qualification
    t060930f  B  (DE) Berlin, Japanese Ambassador Cup
    t060930g  B  (FR) Orleans
    t060925a  B  (NL) var. places, Dutch Go Competition
    t060924a  B  (PL) Warszawa, Warszawa Cup
    t060924b  B  (UK) Milton Keynes
    t060924c  C  (RU) St. Petersburg, City Championship Quarterfinal
    t060923a  A  (SE) Linghem, Linkoeping Open
    t060923b  B  (FI) Oulu, City Championship Qualification
    t060923c  A  (RS) Oblacina, 10th Nish Open
    t060923d  B  (FR) Annecy
    t060923e  B  (FR) Dieppe
    t060922a  A  (UA) Kiev, First League
    t060917a  B  (UK) Leicester, East Midlands
    t060916a  A  (CZ) Mikulov
    t060916b  A  (SI) Pohorje, Maribor Open
    t060916c  B  (PL) Bielsko-Biala, Silesian Cup
    t060916d  B  (SK) Bratislava, Comics Salon Tournament
    t060916e  A  (IT) Pisa
    t060916f  A  (DE) Augsburg
    t060916g  A  (DE) Stuttgart
    t060916h  A  (DE) Jena
    t060916i  C  (NL) Gouda
    t060915a  A  (HU) Budapest, Hungarian Open
    t060915b  A  (SK) Porac, Slovak Team Championship
    t060911a  C  (FI) Helsinki, 1st YliGo Autumn League
    t060910a  B  (UK) Penzance, Cornish Open
    t060910b  B  (FI) Turku, City Championship Qualification
    t060909a  A  (AT) Apetlon
    t060909b  B  (SK) Kosice
    t060909c  B  (PL) Warszawa, Warszawa Cup
    t060909d  A  (DE) Schwerin
    t060909e  C  (HU) Budapest, Korosi Csoma Sandor Cup
    e060904   A  (CZ) Brno, European Students Championship
    t060904a  B  (DK) Copenhagen, Club Autumn Tournament
    t060903a  B  (RO) Slatina, Romanian Under 16 Championship
    t060902a  A  (UK) London, Mind Sports Olympiad Open
    t060902b  C  (UK) London, Mind Sports Olympiad Rapid
    t060902c  C  (PL) Gdansk, Amber Stone
    t060902d  A  (NL) Delft
    t060902e  A  (DE) Flensburg
    t060902f  A  (RS) Kragujevac, Serbian Youth Championship
    t060902g  A  (RS) Kragujevac, Team Preparations
    t060902h  A  (FI) Espoo, Finnish Championship Qualification (stage I)
    t060902i  A  (TR) Istanbul, Korean Cup
    t060902j  A  (FR) Marseille
    t060902k  A  (RU) Petrozavodsk, Karelia Cup
    t060902l  B  (RO) Slatina, Romanian Under 16 Championship Qualification
    g060901   A  (CZ) Brno, European Pandanet-Toyota Tour
    
  • July - August
    t060826a  A  (FI) Espoo, Finnish Female Championship
    t060826b  C  (LT) Stirniai
    t060826c  C  (IT) Milano, Milano Club Rapid
    t060825a  A  (CZ) Karlovy Vary, Czech Masters
    w060823   A  (CN) Shenzhen, 23rd World Youth Goe Championship
    t060823a  A  (FR) Marseille, French Championship (3rd round)
    e060820   A  (UK) Port Erin, European Female Championship
    t060820a  A  (UK) Port Erin, Isle of Man main tournament
    t060820b  A  (UK) Port Erin, Isle of Man afternoon tournament
    t060820c  A  (RO) Slobozia, Romanian Youth Championship Final
    t060819a  A  (DE) Koblenz
    t060819b  B  (RU) Kirov
    t060818a  B  (RO) Slobozia, Olympia Cup
    t060818b  A  (RO) Slobozia, Romanian Youth Championship Qualification
    t060818c  B  (RU) Khabarovsk, City Championship
    t060813a  B  (ES) La Fresneda, Summer Go Camp
    t060812a  B  (FR) Chambery
    t060811a  A  (UA) Odesa
    t060808a  C  (EE) Tallin, Youth Mind Games Festival
    t060808b  B  (RU) Moscow, City Championship Semifinal
    t060808c  C  (RU) Moscow, Club Handicap
    e060807   A  (IT) Frascati, 50th European Go Congress (second week)
    t060807a  A  (NL) Lunteren, Scheve Ogen Congress
    e060805a  A  (IT) Frascati, 3rd European Masters
    e060805b  A  (IT) Frascati, 50th European Go Congress (weekend tournament)
    e060730   A  (IT) Frascati, 50th European Go Congress (first week)
    t060729a  C  (PT) Lisboa, Rapid Tournament
    t060724a  A  (SE) Leksand
    t060722a  B  (RU) Barnaul, Altaj Cup
    t060720a  A  (PL) Przystanek Alaska, Polish Students Championship
    t060720b  B  (RO) Braila, Romanian Under 10 Championship
    t060719a  B  (RO) Braila, Romanian Under 12 Championship
    t060719b  B  (RO) Braila
    t060718a  A  (LT) Zelva, Summer Go Camp
    t060718b  B  (RO) Braila, Romanian Under 14 Championship
    t060718c  B  (RO) Braila, Romanian Under 8 Championship
    t060718d  B  (RO) Braila
    t060717a  B  (PL) Przystanek Alaska, Summer Go Camp
    t060717b  B  (RO) Braila, Romanian Youth Championships Qualification
    t060715a  B  (FI) Helsinki, Meidokan Open
    t060715b  A  (NL) Leiden
    t060714a  A  (CZ) Pardubice, European Cup
    t060712a  A  (PL) Przystanek Alaska, J. Sacharewicz Memorial
    t060712b  A  (RU) St. Petersburg, Russian Team Championship
    t060708a  A  (DE) Frankfurt
    t060708b  C  (PL) Przystanek Alaska, Summer Go School
    t060708c  B  (UK) Epsom Down
    t060708d  A  (FI) Oulu
    t060708e  C  (SI) Ljubljana, Summer Open
    t060708f  A  (RU) St. Petersburg, 4th Cup of Russia
    t060708g  A  (RU) St. Petersburg, Russian Under 16 Championship
    t060708h  A  (UK) var. places, British Championship Title Match
    t060707a  A  (YU) Nish, University Championship
    t060705a  A  (RU) St. Petersburg, Russian Under 25 Championship
    t060703a  A  (DK) Copenhagen, Danish Championship Playoff
    t060701a  B  (CZ) Jesenik, Priessnitz Memorial
    t060701b  B  (PL) Lodz
    
  • May - June
    t060630a  A  (YU) Beograd, 9th Individual Cup of Serbia
    t060625a  A  (RO) Eforia Nord, Romanian Championship Playoff
    t060625b  A  (UA) Odesa
    t060624a  A  (AT) Wien, 15th Richard Gump Memorial
    t060624b  A  (NL) Utrecht
    t060624c  A  (DE) Koeln
    t060624d  C  (SI) Skofja Loka, Red Oyster Tournament
    t060623a  A  (PL) Warszawa, International Warszawa Tournament
    t060623b  B  (FR) Nantes
    t060622a  B  (FR) Montpellier
    t060617a  A  (CZ) Novy Bor, Czech Championship Qualification
    t060617b  B  (UK) Durham
    t060617c  B  (FI) Turku
    t060617d  C  (DE) Gubkow
    t060617e  A  (DE) Kiel
    t060617f  B  (DE) Boeblingen
    t060617g  A  (CH) Lausanne
    t060617h  A  (UA) Rivne, Qualification
    t060617i  C  (ES) Barcelona, Spanish Female Championship
    t060617j  A  (BA) Zelenkovac
    t060617k  B  (FR) Tours
    t060616a  A  (UK) Letchworth, Challengers' League
    t060615a  A  (DE) Darmstadt
    t060611a  B  (PL) Warszawa, Warszawa Cup
    t060610a  A  (CZ) Nymburk
    t060610b  B  (PL) Wodzislaw, Silesian Cup
    t060610c  B  (PL) Bydgoszcz
    t060610d  B  (SK) Bratislava, Slovak Go Festival
    t060610e  A  (SE) Stockholm
    t060610f  B  (UK) Barmouth, Welsh Open
    t060610g  A  (AT) Graz, Styrian Masters
    t060610h  A  (DE) Potsdam, German Youth Championship
    t060610i  A  (DE) Potsdam, Sanssoucisei
    t060604a  B  (PL) Wroclaw
    g060603   A  (DE) Hamburg, European Pandanet-Toyota Tour
    t060603a  A  (CH) Geneva, Swiss Championship
    t060603b  A  (IT) Cormons, European Cup
    t060603c  B  (DE) Berlin, City Championship
    t060602a  A  (RO) Brasov, Romanian Cup Final
    t060529a  A  (RU) Kazan, 2nd Shiksina Cup
    w060528   A  (JP) Sasebo, 27th World Amateur Go Championship
    t060528a  A  (UK) Dundee, Scottish Open
    t060528b  B  (PL) Warszawa, Warszawa Cup
    t060528c  B  (RO) Giamarta, Romanian Cup Semifinal
    t060527a  B  (SK) Kosicka Bela
    t060527b  B  (RO) Braila, Romanian Cup Semifinal
    t060527c  C  (RO) Bistrita, Romanian Cup Semifinal
    t060526a  A  (SE) Kjesaeter, Swedish Championship
    t060526b  A  (RU) Kazan, 14th Vasiljev Memorial
    t060526c  C  (RO) Bistrita, Romanian Cup Quarterfinal
    g060525   A  (NL) Amstelveen, European Pandanet-Toyota Tour
    t060522a  C  (CZ) Praha, STOH Club Rapid
    t060521a  C  (NL) Apeldoorn
    t060521b  B  (YU) Beograd
    t060521c  B  (RO) Braila, Romanian Cup Quarterfinal
    g060520   A  (HU) Visegrad, European Pandanet-Toyota Tour
    t060520a  A  (PL) Lodz
    t060520b  A  (DE) Duesseldorf, 1st Shoutan
    t060520d  A  (HR) Zagreb, Croatian Open
    t060520e  C  (IT) Milano, Club Tournament
    t060520f  B  (FI) Jyvaskyla
    t060520g  A  (UA) Odesa, Qualification
    t060520h  B  (RO) Bucuresti, Cantacuzino Cup Side Tournament
    t060519a  A  (RO) Bucuresti, Serban Cantacuzino Cup
    t060514a  B  (PL) Warszawa, Warszawa Cup
    t060514b  B  (UK) Bracknell
    t060514c  A  (YU) Kragujevac, Serbia and Montenegro Team Cup
    t060513a  B  (IT) Olmi di San Biagio, Italian Team Cup
    t060513b  A  (IT) Olmi di San Biagio, Team Cup Side Tournament
    t060513c  C  (CZ) Karlovy Vary, 1st Regional Championship
    t060513d  B  (PL) Warszawa, Student Go Cup
    t060513e  A  (YU) Kragujevac, Team Championship of Serbia and Montenegro
    t060513f  B  (DE) Rostock
    t060513g  B  (FR) Poitiers
    t060513h  B  (RO) Galati, Romanian Cup Quarterfinal
    t060512a  A  (DK) Copenhagen, Danish Championship
    t060512b  A  (UA) Kiev, Ukrainian Championship Qualification
    t060507a  B  (PL) Bielsko-Biala, Silesian Cup
    t060507b  C  (UK) Cambridge, Barlow Tournament
    t060507c  A  (RU) Cheljabinsk, Russian Cup Circuit
    t060507d  A  (UA) Kiev, City Championship Final
    t060507e  B  (RO) Braila, Romanian Cup Preliminary
    t060506a  A  (DE) Meschede
    t060506b  B  (DE) Freiburg
    t060506c  C  (NO) Oslo
    t060506d  A  (TR) Ankara, Turkish Championship
    t060506e  A  (CH) Geneve
    t060506f  A  (AT) Linz, W.Schmid and A.Steininger Memorial
    t060506g  A  (NL) Utrecht, District Tournament
    t060506h  A  (ES) Madrid
    t060506i  B  (FR) Aligre
    t060506j  A  (RO) Timisoara, Walter Schmidt Cup
    t060505a  A  (PL) Young Masters' League
    t060505b  A  (DE) Meschede, German Championship
    t060504a  A  (NL) Leiden, District Championship
    t060502a  B  (PL) Warszawa, Osaka-Warszawa Match
    t060501a  A  (RU) Izhevsk, City Championship Final
    t060501b  A  (NL) Eindhoven, District Tournament
    
  • March - April
     
    t060430a  B  (PL) Cracow
    t060430b  B  (AT) Wien, OGV Championship - Heat 2
    t060429a  A  (UK) Cambridge, British Candidates
    t060429b  A  (SK) Bratislava, Slovak Female Championship
    t060429c  B  (SK) Bratislava, Slovak Championship Side Tournament
    t060429d  C  (PL) Torun, Go-thic Tournament
    t060429e  B  (RU) St. Petersburg, City Cup - 1st League
    t060429f  A  (DE) Muenchen, Bierseidel Tournament
    t060429g  A  (YU) Kragujevac, City Championship
    t060429h  A  (RU) Izhevsk, City Championship Preliminary
    t060429i  B  (LT) Vilnius
    t060429j  A  (FR) Grenoble
    t060427a  A  (SK) Bratislava, 15th Slovak Championship
    t060423a  B  (PL) Warszawa, Warszawa Cup
    t060422a  A  (CZ) Ostrava, V.Valek Memorial
    t060422b  B  (HU) Budapest, Hungarian Youth Championship
    t060422c  A  (FI) Tampere, Team Tournament
    t060422d  A  (RU) Nizhnij Novgorod, Russian Cup Circuit
    t060422e  B  (RU) St. Petersburg, City Cup - 2nd League
    t060422f  A  (DE) Hannover
    g060421   A  (SI) Bled, European Pandanet-Toyota Tour
    t060417a  B  (UK) Buckinghamshire, Thames Valley Teams
    g060415   A  (FR) Paris, European Pandanet-Toyota Tour
    t060415a  C  (IT) Milano, Easter Tournament
    t060415b  B  (FI) Oulu
    t060415c  A  (RO) Bucuresti, Romanian Cup Semifinal
    t060414a  A  (NO) Oslo, Nordic Championship 2006
    t060410a  B  (RU) Kazan, Tatarstan Youth Championship
    t060409a  B  (PL) Laziska, Silesian Cup
    t060409b  C  (DE) Wiesbaden
    t060408a  B  (PL) Bydgoszcz
    t060408b  B  (PL) Warszawa, Student Go Cup
    t060408c  A  (UK) Lancaster, British Open
    t060408d  B  (SK) Kosice
    t060408e  A  (AT) Velden
    t060408f  B  (FI) Espoo, PoGo Open
    t060408g  B  (RU) Kazan, Tatarstan Children Championship
    t060408h  A  (UA) Kiev, City Team Championship
    t060408i  B  (RO) Galati, Romanian Cup Preliminary
    t060401a  A  (CZ) Plzen, Czech Championship Qualification
    t060401b  A  (CH) Zuerich, European Cup
    t060401c  A  (IT) Riva del Garda
    t060401d  B  (HU) Budapest, 1st Duna Cup
    t060401e  A  (FR) Paris, Korean Ambassador Cup
    t060331a  A  (UA) Kiev, Ukrainian Female Championship
    t060326a  B  (UK) Leamington
    t060326b  B  (PL) Warszawa, Warszawa Cup
    t060325a  B  (DE) Castrop-Rauxel
    t060325b  A  (SE) Lund
    t060325c  A  (RU) St. Petersburg, Japanese Consul Cup
    t060325d  B  (SK) Porac
    t060325e  B  (RU) Rostov na Donu, City Championship
    t060325f  A  (ES) Sevilla, E.U.P. Ubicuo-kiin Club Tournament
    e060323a  A  (RU) St. Petersburg, European Youth Championship
    e060323b  A  (RU) St. Petersburg, European Children Championship
    t060319a  C  (UK) Birmingham, British Youth Championship
    t060318a  B  (RO) Sinaia, Ing Memorial Side Tournament
    t060318b  A  (HR) Velika Gorica, Winter Open
    t060318c  B  (CY) Nicosia, Friendship Tournament
    t060318d  B  (DE) Kassel, Northern Hessia Cup
    t060318e  A  (DE) Kassel, German Females Championship
    t060318f  B  (TR) Ankara
    t060318g  B  (UA) Kiev, City Championship Preliminary
    t060318h  A  (UA) Kiev, City Female Championship
    e060317   A  (RO) Sinaia, 17th European Ing Cup
    t060311a  A  (DE) Erlangen
    t060311b  A  (DE) Karlsruhe
    t060311c  A  (CZ) Praha, Czech Students Championship
    t060311d  A  (NL) Nijmegen, 33rd Emperor Karel's Tournament
    t060311e  B  (HU) Budapest, 3rd Rubicon Cup
    t060311f  A  (IE) Dublin, Irish Open
    t060311g  A  (IT) Cuveglio
    t060311h  A  (DE) Leipzig, Brandenburg-Saxonia-Thuringia Championship
    t060311i  B  (FI) Helsinki, Jaakko Munkki Memorial
    t060311j  A  (PL) Kedzierzyn-Kozle, Silesian Cup
    t060306a  C  (RO) Galati, Knock-out Rapid
    t060305a  B  (UK) Cambridge, 30th Trigantius
    t060305b  C  (RO) Galati
    t060305c  B  (YU) Beograd
    t060304a  A  (CZ) Frydek-Mistek
    t060304b  B  (PL) Lodz, Komoku Tournament
    t060304c  A  (DE) Hamburg-Harburg, German Championship Preliminary
    t060304d  A  (DE) Hamburg-Harburg
    t060303a  A  (ES) Barcelona, Spanish Students Championship
    t060301a  A  (RU) St. Petersburg, City Championship
    
  • January - February
    t060227a  C  (LT) Moletai, Handicap Tournament
    t060226a  B  (PL) Warszawa, Warszawa Cup
    t060226b  C  (RO) Braila
    t060225a  B  (UK) New Malden
    t060225b  A  (DE) Dresden
    t060225c  A  (HR) Karlovac
    t060225d  A  (SK) Kosice, Slovak Youth Championship
    t060225e  A  (RU) Kazan, Russian Cup Circuit
    t060225f  B  (RU) Cheljabinsk
    t060225g  B  (RO) Braila, Romanian Female Championship Qualification
    t060225h  B  (RO) Braila, Romanian Female Championship
    t060223a  C  (UA) Kiev, Children Tournament
    t060223b  B  (RU) Rostov na Donu, City Team Championship
    g060218   A  (ES) Barcelona, European PandaNet-Toyota Tour
    t060219a  A  (AT) Wien, Austrian Championship Finals
    t060219b  B  (AT) Wien, OGV Championship - Heat 1
    t060219c  A  (UA) Kiev, Ukrainian Meijin Preliminary
    t060218a  A  (CZ) Blansko, Czech Championship Qualification
    t060218b  B  (SK) Kosice, Winter Tournament
    t060218c  B  (UK) Oxford
    t060218d  A  (SE) Vaesteraas
    t060218e  B  (HR) Rijeka
    t060218f  C  (RO) Braila, Winter Cup Final
    t060213a  B  (NL) var. places, Dutch Go Competition
    t060212a  C  (NL) Amsterdam, Toyota-Denso Family Event (Playoffs)
    t060212b  C  (RO) Braila, Winter Cup Preliminary
    t060212c  A  (DE) Frankfurt, Hessen Championship Preliminary
    e060211   A  (NL) Amstelveen, 3rd European Oza (KO finals)
    t060211a  C  (NL) Amsterdam, Toyota-Denso Family Event
    t060211b  B  (HU) Budapest, 5th Zuglo Handicap
    t060211c  B  (UK) Cheshire, Open
    t060211d  C  (UK) Cheshire, Handicap
    t060211e  A  (FI) Helsinki, Takapotku Open
    t060211f  B  (DK) Copenhagen, Ambassador's Cup
    t060211g  C  (DE) Berlin, Winter Handicap
    t060211h  C  (UA) Rivne
    e060209   A  (NL) Amstelveen, 3rd European Oza (Qualification)
    t060208a  C  (RU) Moscow, Club Tournament
    t060205a  B  (PL) Wodzislaw, Silesian Cup
    t060205b  C  (RO) Bistrita
    t060204a  A  (CH) Bern
    t060204b  A  (DE) Erding
    t060204c  A  (FR) Antony
    t060204d  B  (RU) Moscow, 1st Kido Cup
    t060204e  B  (UA) Kiev, City Championship - Preliminary
    t060201a  A  (LT) Vilnius, Lithuanian Championship Final
    t060128a  A  (CZ) Karlovy Vary, Czech Youth Championship
    t060128b  B  (SK) Kosice, Winter Tournament
    t060128c  B  (DE) Bonn
    t060128d  B  (RU) St. Petersburg, New Year Tournament
    t060128e  B  (NL) Amstelveen, Scheve Ogen Tournament
    t060121a  A  (CZ) Praha
    t060121b  A  (PL) Andrychow, Silesian Cup
    t060121c  B  (UK) Maidenhead, Furze Platt Tournament
    t060121d  A  (RU) Moscow, City Championship - 1st Semifinal
    t060121e  B  (FR) Orsay
    t060121f  A  (BA) Samac, 6th Bosnia and Herzegovina Championship  
    t060121g  A  (DE) Nuernberg
    t060121h  B  (YU) Beograd
    t060121i  A  (BE) Leuven
    t060114a  B  (PL) Lodz
    t060114b  C  (PL) Gdansk, Amber Stone
    t060114c  A  (NL) Amstelveen, Dutch Championship
    t060114d  A  (NL) Amstelveen, Dutch Female Championship
    t060114e  A  (RO) Bucuresti, Romanian Ing Cup
    t060114f  A  (DE) Berlin, Kisei Side Tournament
    t060114g  A  (ES) Madrid, Spanish Championship League
    t060108a  B  (PL) Warszawa, Warszawa Cup
    t060107a  A  (DE) Essen, German Open
    t060107b  C  (IT) Milano, Befana Club Tournament
    t060107c  A  (FI) Oulu, City Championship
    t060107d  A  (NL) Heerlen
    t060106a  A  (CZ) Praha, Czech Ing Cup
    t060106b  A  (SE) Stockholm, Jusandan
    t060106c  A  (RU) Cheljabinsk, Russian Under 12 Championship
    t060106d  A  (RU) Cheljabinsk, Cheljabinsk Open
    t060106e  C  (RO) Braila, Atari Club Tournament
    t060106f  A  (UA) Rivne, Ukrainian Under 12 Championship
    t060106g  B  (FI) Kuopio
    t060103a  C  (RO) Bistrita
    g060101   A  (UK) London, European PandaNet-Toyota Tour
    


    2005:

  • November - December
    t051224a  A  (RU) Nizhnij Novgorod, City Championship
    t051224b  C  (RO) Braila, Christmas Cup
    t051223a  B  (RU) Izhevsk, Handicap Tournament
    t051222a  A  (IL) Rosh Ha'Ayin, Israeli Championship
    t051218a  A  (RU) St. Petersburg, Russian Championship
    t051218b  A  (RU) St. Petersburg, Russian Female Championship
    t051218c  B  (YU) Beograd, City Championship
    t051217a  C  (SI) Ljubljana, 2nd Peter Gaspari Memorial
    t051217b  B  (PL) Torun
    t051217c  B  (TR) Ankara
    t051217d  B  (HR) Velika Gorica, Autumn Tournament
    t051217e  A  (PT) Porto, Portugal Open
    t051217f  C  (ES) Sevilla
    t051217g  A  (BE) Louvain-la-Neuve
    t051217h  B  (RU) Kemerovo, City Championship
    t051217i  B  (UA) Kiev, City Youth Championship
    t051216a  A  (UA) Kiev, Ukrainian Championship
    t051211a  B  (PL) Wodzislaw, Silesian Cup
    t051211b  B  (PL) Warszawa, Warszawa Cup
    t051211c  C  (UA) Kiev, City Children Championship
    t051211d  A  (UA) Rivne, Regional Female Championship
    t051210a  A  (IT) Milano, 11th Mauro Brambilla Memorial
    t051210b  A  (CZ) Karlovy Vary
    t051210c  B  (UK) Edinburgh, Scottish Barlow
    t051210d  B  (RO) Turnu Severin, Romanian Team Championship
    t051210e  C  (YU) Beograd, P.I.T.Z.B.I.O.K.I.
    t051210f  B  (ES) Madrid, 3rd Team Tournament
    t051209a  A  (RU) Kazan, Tatarstan Championship Final
    t051208a  B  (IT) Milano, Torneo Fantasma
    t051203a  A  (SK) Bratislava, Slovak Veterans Championship
    t051203b  A  (YU) Kragujevac
    t051203c  B  (FR) Perpignan
    t051203d  B  (PL) Warszawa, City Team Championship
    t051203e  A  (DE) Braunschweig
    t051203f  A  (ES) Valencia, 6th Spanish Open
    t051203g  A  (RO) Braila, Romanian Under 25 Championship
    t051203h  B  (FR) Lille
    t051203i  A  (FI) Helsinki, Finnish Kisei
    t051202a  A  (RU) Kazan, Tatarstan Championship Leagues
    t051126a  B  (CY) Nicosia, Cyprus Open Championship
    t051126b  A  (DE) Berlin, Berliner Kranich
    t051126c  A  (FR) Paris, 23rd Meijin Tournament (category A)
    t051126d  B  (NL) Arnhem
    t051126e  A  (AT) Wien, Austrian Championship Final
    t051126f  B  (RO) Bucuresti, Domenii Cup
    t051126g  A  (BE) Namur, Belgian Championship Preliminary
    t051126h  A  (RU) Perm, Regional Championship
    t051126i  A  (UA) Kiev, Ukrainian Honinbo Match
    t051126j  A  (YU) Kragujevac, Serbia and Montenegro Female Championship
    t051125a  B  (ES) Sant Feliu de Pallerols, 2nd GoFME Cup
    t051124a  A  (PL) Warszawa, Polish Championship League
    t051120a  B  (PL) Wroclaw
    t051120b  B  (PL) Warszawa, Warszawa Cup
    t051120c  B  (UK) Swindon
    t051120d  C  (RO) Galati
    g051119   A  (UA) Kiev, European PandaNet-Toyota Tour
    t051119a  A  (CZ) Ostrava
    t051119b  A  (DE) Paderborn, 8th Ponnuki Tournament
    t051119c  B  (FI) Tampere
    t051119d  A  (IT) Trieste
    t051119e  B  (LT) Kaunas
    t051118a  B  (DE) Berlin, Go to Innovation
    t051112a  A  (HU) Budapest, Hungarian Championship
    t051112b  A  (DE) Hamburg-Rahlstedt
    t051112c  A  (PL) Wodzislaw, Silesian Cup
    t051112d  B  (SK) Kosice, Autumn Tournament
    t051112e  A  (FI) Helsinki, Finnish Championship Playoff
    t051112f  A  (SE) Goeteborg
    t051112g  B  (UK) Ingleton, Three Peaks
    t051111a  A  (PL) Wodzislaw, Polish Youth Championship 
    t051111b  A  (RO) Slobozia, Romanian Championship
    t051111c  B  (FR) Rennes
    t051105a  A  (IT) Roma, European Cup
    t051105b  B  (CH) Winterthur
    t051105c  A  (NL) Groningen, Martini Cup
    t051105d  C  (RO) Giarmata
    t051105e  A  (HR) Velika Gorica, Croatian Championships
    t051105f  A  (FR) Paris, 23rd Meijin Tournament (category B)
    t051104a  A  (YU) Kragujevac, Serbia and Montenegro Championship
    t051104b  B  (SK) Kosice, City Championship
    t051104c  A  (FI) Helsinki, Finnish Championship League
    t051103a  A  (RU) Kazan, Russian Youth Championship
    
  • September - October
    t051030a  B  (UK) Wessex
    t051030b  C  (RO) Timisoara
    t051029a  A  (CH) Geneve
    t051029b  B  (RU) St. Petersburg, City Championship - 2nd Qualification
    t051029c  A  (DE) Mannheim, 8th Aji Tournament
    t051029d  B  (DE) Kaegsdorf
    t051029e  B  (HU) Budapest, Hungarian Youth Championship
    t051029f  A  (BE) Bruxelles
    t051029g  A  (FR) Paris, 23rd Meijin Tournament (category C)
    t051029h  B  (UA) Rivne, Ukrainian Youth Championship
    t051029i  B  (UA) Kiev, Kiev Honinbo League
    t051028a  A  (RO) Brasov, Romanian Championship Qualification
    t051022a  B  (PL) Poznan, Wojciech Grygorowicz Memorial
    t051022b  A  (NO) Oslo, Norwegian Championship 
    t051022c  A  (DE) Berlin
    t051022d  A  (DE) Bremen
    t051022e  A  (DE) Regensburg
    t051022f  A  (RU) Moscow, Japanese Ambassador Cup
    t051022g  A  (RU) Moscow, Japanese Ambassador Cup - Youth Section
    t051022h  A  (YU) Beograd
    t051022i  A  (CH) Locarno, Swiss Open Championship
    t051022j  A  (FI) Turku, City Championship
    t051022k  A  (UA) Kiev, Ukrainian Cup
    t051022l  A  (FR) Strasbourg, French Team Championship
    e051021   A  (FI) Helsinki, European Students Championship
    t051021a  A  (SI) Fiesa, 15th Slovenian Championship
    t051020a  B  (RU) St. Petersburg, City Championship - 1st Qualification
    t051016a  B  (PL) Wodzislaw, Silesian Cup
    g051015   A  (DK) Copenhagen, European PandaNet-Toyota Tour
    t051015a  A  (AT) Wien, Austrian Open Championship
    t051015b  C  (UK) Cupar Scotland
    t051015c  A  (IT) Palaia, Italian Open
    t051015d  B  (FI) Oulu, Mind Sports Festival
    t051015e  A  (SK) Bratislava, European Oza Qualification
    t051015f  A  (DE) Leipzig
    t051015g  B  (FR) Lyon
    t051014a  B  (SK) Kosice, Autumn Tournament
    t051014b  B  (RU) Vladivostok, Japanese Consul Cup
    t051009a  B  (RO) Braila, Romanian Youth Championship Final
    t051009b  C  (RO) Braila, Romanian Youth Championship Open
    t051008a  B  (UK) Wanstead
    t051008b  A  (DE) Bochum
    t051008c  C  (HU) Budapest, Duna Club Handicap
    t051008d  A  (TR) Istanbul
    t051008e  A  (RU) Izhevsk, City Open Championship
    t051008f  B  (FR) Nantes
    t051008g  C  (ES) Madrid
    t051008h  B  (RO) Braila, Romanian Youth Championship Qualification
    g051007   A  (SK) Bratislava, European Pandanet-Toyota Tour
    t051007a  A  (RU) Izhevsk, Russian Students Championship
    t051007b  A  (HR) Zagreb, Croatian WAGC Qualification
    t051006a  A  (DE) Bochum, German Championship
    t051002a  B  (PL) Warszawa, Warszawa Cup
    e051001   A  (DE) Leipzig, European Ladies Championship
    t051001a  A  (CZ) Praha, Czech Championship
    t051001b  A  (CZ) Praha, Games Festival
    t051001c  A  (AT) Graz
    t051001d  A  (HU) Budapest, Hungarian Open
    t051001e  C  (DE) Leipzig, European Ladies Side Tournament
    t051001f  A  (FI) Turku, Finnish Championship Qualification
    t051001g  A  (FR) Versailles
    t051001h  B  (FR) Mont de Marsan
    t051001i  A  (NL) Amstelveen, Indis (Inter-District Tournament)
    t051001j  A  (DE) Kaegsdorf, Mecklenburg-Vorpommern Championship
    t051001k  C  (RO) Braila, Atari Club Tournament
    t050925a  C  (PL) Torun, Board Games Congress
    t050925b  B  (UK) Milton Keynes
    t050924a  A  (SE) Linkoeping
    t050924b  A  (RU) Moscow, Chinese Ambassador Cup
    t050924c  A  (RU) Moscow, Chinese Ambassador Cup (Youth)
    t050924d  B  (FR) Annecy
    t050924e  A  (PL) Lodz, Polish Championship Qualification
    t050924f  A  (DE) Goeppingen
    t050924g  B  (FI) Turku, City Championship Qualification
    t050924h  A  (NL) Eindhoven, 29th Brabants Tournament
    t050918a  B  (NL) var. places, Dutch Go Competition
    t050917a  A  (CZ) Mikulov
    t050917b  C  (PL) Klimczok, Polish PairGo Side Tournament
    t050917c  A  (SI) Pohorje, Maribor Open
    t050917d  B  (UK) Penzance, Cornish Open
    t050917e  B  (SK) Porac
    t050917f  B  (IT) Bari
    t050917g  A  (DE) Jena
    t050917h  B  (FR) Rouen
    t050917i  A  (SK) Porac, Slovak Team Championship
    t050917j  A  (RU) Sverdlovsk, Regional Championship
    t050916a  A  (FI) Helsinki, Korean Ambassador Cup
    t050910a  B  (PL) Gdynia
    t050910b  A  (DE) Potsdam, Botschafter Cup
    t050910c  B  (DE) Koblenz
    t050910d  A  (YU) Nis, Serbia and Montenegro Youth Championship
    t050910e  A  (AT) Wien, Mensa Tournament
    t050910f  B  (HR) Velika Gorica
    t050910g  A  (DE) Schwerin
    t050904a  B  (PL) Wodzislaw, Silesian Cup
    t050903a  A  (DE) Herne
    t050903b  A  (RU) Petrozavodsk, Korelia Cup
    t050903c  A  (DE) Kiel
    t050903d  A  (FI) Oulu, Finnish Championship Qualification
    t050903e  A  (FR) Marseille, Mediterranean Cup
    t050903f  B  (NL) Delft
    g050902   A  (CZ) Brno, European Pandanet-Toyota Tour
    
  • July - August
    t050828a  B  (PL) Kedzierzyn
    t050827a  A  (UK) Manchester, Mind Sports Olympiad
    t050827b  A  (FI) Vantaa, Finnish Female Championship
    t050826a  A  (CZ) Karlovy Vary, Czech Masters
    t050826b  A  (CZ) Zlate Hory, Czech Ladies Qualification
    t050826c  A  (RO) Turnu Severin, Balkan Championship
    t050825a  C  (RO) Turnu Severin, Balkan Youth Championship
    w050824   A  (ES) Barcelona, 22nd World Youth Goe Championship
    t050824a  A  (FR) Montlouis sur Loire, French Championship (3rd round)
    t050824b  C  (RO) Turnu Severin, Balkan Team Championship
    t050821a  B  (RU) Khabarovsk, Russian Cup Circuit
    t050820a  B  (FI) Turku, City Championship Qualification
    t050820b  B  (PL) Nakielno, Summer Camp
    t050820c  C  (HU) Visegrad, Summer Go Camp (2nd Weekend)
    t050814a  C  (PL) Bydgoszcz
    t050813a  B  (UK) Epsom Down
    t050813b  C  (FI) Helsinki, Meidokan Open
    t050813c  C  (HU) Visegrad, Summer Go Camp (1st Weekend)
    t050813d  C  (RO) Slobozia, Olympia Cup
    t050812a  A  (SE) Leksand, European Cup
    t050812b  A  (UA) Odesa
    e050801   A  (CZ) Praha, 49th European Go Congress (second week)
    e050730a  A  (CZ) Praha, 2nd European Masters
    e050730b  A  (CZ) Praha, 49th European Go Congress (weekend tournament)
    e050724   A  (CZ) Praha, 49th European Go Congress (first week)
    t050719a  A  (LT) Antalakaja, European Cup
    t050716a  C  (DE) Garfeln, Summer Camp
    t050716b  B  (NL) Leiden
    t050715a  A  (CZ) Pardubice, Harmony Club Open
    t050715b  C  (RO) Bistrita, Summer Camp Weekend
    t050715c  A  (FI) Oulu
    t050714a  B  (PL) Przystanek Alaska, J.Sacharewicz Memorial
    t050714b  C  (RO) Bistrita, Summer Camp Open
    t050713b  C  (RO) Bistrita, Summer Camp Open
    t050712a  B  (RO) Bistrita, Romanian Youth Preliminaries
    t050709a  A  (LU) Luxembourg, European Cup
    t050709b  C  (PL) Przystanek Alaska, Summer Go School
    t050709c  B  (DE) Augsburg
    t050709d  A  (DE) Brandenburg-Sachsen-Thueringen Championship
    t050709e  A  (UK) var. places, British Championship Title Match
    t050708a  A  (RU) St. Petersburg, Russian Under 16 Youth Championship
    g050707   A  (RU) St. Petersburg, European Pandanet-Toyota Tour
    e050704   A  (RU) St. Petersburg, European Team Championship
    t050704a  B  (RU) St. Petersburg, White Nights Handicap
    t050701a  A  (DE) Bochum, German Championship Preliminary
    
  • May - June
    t050628a  A  (RU) Moscow, Konishi Cup
    g050625   A  (PL) Warszawa, European Pandanet-Toyota Tour
    t050625a  A  (AT) Wien, 14th Richard Gump Memorial
    t050625b  A  (DE) Frankfurt, German Female Championship
    t050625c  A  (DE) Frankfurt
    t050625d  B  (UK) Liverpool, Top Group
    t050625e  C  (UK) Liverpool, Handicap
    t050625f  B  (SK) Dedinky
    t050625g  A  (NL) Utrecht
    t050625h  C  (SI) Ljubljana, Summer Open
    t050625i  B  (RU) Novosibirsk, Siberia-Hokkaido Cup
    t050625j  B  (IT) Tuenno
    t050624a  A  (YU) Nis, 8th Go Cup of Serbia and Montenegro
    t050619a  B  (PL) Warszawa, Warszawa Cup
    t050618a  A  (CZ) Novy Bor, Ortenix Cup
    t050618b  A  (PL) Lodz
    t050618c  B  (DE) Boeblingen
    t050618d  B  (UK) Barmouth, Welsh Open
    t050618e  A  (NL) Utrecht, District Championship
    t050617a  A  (BA) Zelenkovac
    t050611a  A  (UK) Aberdeen, Scottish Open
    t050611b  B  (DE) Koeln
    t050611c  B  (HR) Velika Gorica
    t050611d  C  (HU) Budapest, 3rd Ferenc Erkel Memorial
    t050611e  B  (RU) Barnaul
    t050611f  B  (FI) Turku
    t050611g  B  (CH) Lausanne
    t050610a  A  (UA) Evpatoria, Crimean Cup
    t050605a  B  (PL) Wodzislaw, Silesian Cup
    t050604a  A  (CZ) Nymburk
    t050604b  A  (DE) Bayreuth, 10th Tenuki Tournament
    t050604c  A  (SE) Stockholm
    t050604d  B  (UK) Durham
    t050604e  A  (IT) Cormons
    t050529a  B  (PL) Warszawa, Warszawa Cup
    t050529b  A  (DE) Darmstadt, Hessian Championship Playoff
    t050528a  A  (CH) Geneve
    t050528b  B  (PL) Torun, Pomerania Cup
    t050528c  B  (SK) Zlata Idka
    t050528d  A  (DE) Darmstadt
    t050528e  A  (RU) Kazan, 12th Vasiljev Memorial
    t050528f  C  (RU) St. Petersburg, Victory Day Tournament
    t050528g  A  (TR) Ankara, Turkey Championship
    w050524   A  (JP) Nagoya, 26th World Amateur Go Championship
    t050522a  B  (PL) Wroclaw
    t050522b  B  (UK) Bracknell
    t050522c  C  (NL) Apeldoorn
    g050521   A  (HU) Budapest, European Pandanet-Toyota Tour
    t050521a  A  (DE) Potsdam
    t050521b  C  (PL) Torun
    t050521c  A  (SI) Novo Mesto, Slovenian Team Championship
    t050521d  B  (FI) Jyvaskyla
    g050514   A  (DE) Hamburg, European Pandanet-Toyota Tour
    t050514a  A  (HR) Zagreb, Croatian Open
    t050514b  A  (IT) S.Biagio di Callalta
    t050514c  A  (AT) Linz
    t050514d  A  (ES) Madrid
    t050514e  A  (RO) Bucuresti, Romanian Cup Final
    t050509a  B  (PL) Bielsko-Biala, Silesian Cup
    t050508a  C  (HU) Budapest, Logical Games Festival
    t050508b  C  (UK) Cambridge, Barlow Tournament
    t050508c  A  (YU) Beograd, Team Cup of Serbia and Montenegro
    t050507a  B  (DE) Freiburg
    t050507b  A  (YU) Beograd, Team Championship of Serbia and Montenegro
    t050507c  A  (RU) Cheljabinsk, Russian Cup Circuit
    g050506   A  (NL) Amstelveen, European Pandanet-Toyota Tour
    t050506a  A  (SE) Uppsala, Swedish Championship
    t050501a  A  (UA) Kiev, City Championship
    t050501b  B  (RU) Kemerovo
    
  • March - April
    t050430a  B  (DE) Rostock
    t050430b  A  (SK) Bratislava, Slovak Youth Championship
    t050430c  A  (SK) Bratislava, Slovak Female Championship
    t050430d  A  (SK) Bratislava, Slovak Championship Side Tournament
    t050430e  A  (RU) St. Petersburg, City Cup League
    t050429a  A  (UK) Cambridge, Challengers' League
    t050427a  A  (SK) Bratislava, 14th Slovak Championship
    t050424a  B  (PL) Laziska, Silesian Cup
    t050423a  A  (CZ) Ostrava, Czech Championship Qualification
    t050423b  A  (SI) Bled
    t050423c  A  (RU) Nizhnij Novgorod, Russian Cup Circuit
    t050423d  B  (RU) St. Petersburg, St. Petersburg Cup (2nd league)
    t050423e  B  (RU) Izhevsk, City Students Championship
    t050423f  A  (RO) Timisoara, Walter Schmidt Cup
    t050423g  B  (FI) Oulu, Oulu Club Open
    t050422a  A  (DK) Birkeroed, Danish Championship
    t050418a  A  (RU) Kazan, Tatarstan Youth Championship
    t050418b  B  (DE) Hamburg, City Championship
    t050417a  B  (PL) Warszawa, Warszawa Cup
    t050416a  B  (SK) Sugov
    t050416b  A  (NO) Oslo, Norwegian Open
    t050416c  A  (DE) Hannover
    t050416d  A  (IT) Carpi, AGI Italian Open
    t050416e  A  (UA) Kiev, Ukrainian Championship Qualification
    t050416f  C  (UA) Kiev, Children Tournament
    t050416g  A  (LT) Vilnius
    t050416h  C  (RU) Izhevsk, Ustinov District Children Tournament
    t050416i  A  (RU) Kazan, Tatarstan Children Championship
    t050412a  A  (NL) Amstelveen, Dutch Championship Playoff
    t050410a  C  (RU) Moscow, Club Handicap
    t050410b  C  (RO) Braila, Romanian Cup Preliminary
    t050409a  A  (CZ) Plzen
    t050409b  A  (UK) Leicester, British Open
    t050409c  C  (ES) Barcelona, 5th FME Club Handicap
    t050409d  A  (FI) Espoo, Finnish Team Championship
    t050403a  B  (PL) Laziska, Silesian Cup
    t050403b  C  (RO) Giarmata, Romanian Cup Semifinal
    t050402a  A  (DE) Muenchen, Bierseidel Tournament
    t050402b  A  (CH) Zuerich, European Cup
    t050402c  C  (PL) Torun
    t050402d  B  (HR) Velika Gorica, Croatian Children Championship
    t050402e  C  (FI) Espoo, PoGo Club Open
    t050402f  C  (RO) Galati, Romanian Cup Preliminary
    t050402g  C  (RO) Giarmata, Romanian Cup Preliminary
    t050402h  A  (BE) , Belgian Championship
    t050401a  A  (RU) Kazan, S. Shishkina Cup
    t050401b  A  (RU) St. Petersburg, City Championship Final
    t050401c  A  (DE) Berlin, City Championship
    t050330a  C  (DE) Bayreuth, Easter Rapid
    g050326   A  (FR) Paris, European Pandanet-Toyota Tour
    t050326a  A  (YU) Kragujevac, City Championship
    t050326b  B  (RO) Braila
    t050326c  B  (RO) Braila, Romanian Female Championship Preliminary
    t050326d  B  (RO) Braila, Romanian Female Championship
    t050325a  A  (DK) Odense, Nordic Championship 2005
    t050325b  A  (UA) Kiev, Ukrainian Female Championship
    t050321a  B  (RU) Rostov, City Championship
    t050320a  B  (PL) Warszawa, Warszawa Cup
    t050320b  B  (DE) Wiesbaden, Hessian Championship Preliminary
    t050320c  C  (DE) Wiesbaden
    g050319   A  (AT) Velden, European Pandanet-Toyota Tour
    t050319a  A  (NL) Nijmegen, 32nd Emperor Karel's Tournament
    t050319b  B  (SK) Porac
    t050319c  B  (CY) Nicosia
    t050319d  B  (YU) Kragujevac, City Championship Qualification
    t050319e  B  (HR) Velika Gorica
    t050319f  A  (UK) Leamington, British Candidates
    t050319g  B  (UA) Kiev, City Championship Qualification
    t050318a  A  (RU) St. Petersburg, Japanese Consul Cup
    t050314a  B  (HU) Budapest, Rubicon Cup
    t050313a  B  (PL) Gliwice, Silesian Cup
    t050313b  C  (RO) Braila, Romanian Cup Preliminary
    t050312a  A  (CZ) Frydek-Mistek
    t050312b  B  (NL) Amstelveen, Ing Memorial Side Tournament
    t050312c  A  (DE) Castrop-Rauxel, German Championship Preliminaries
    t050312d  B  (DE) Castrop-Rauxel
    t050312e  A  (SE) Haparanda, Arctic Cup
    e050311   A  (NL) Amstelveen, 16th European Ing Cup
    t050307a  B  (UK) Cambridge, 29th Trigantius
    t050306a  B  (PL) Krakow
    t050306b  C  (RO) Galati
    t050305a  A  (DE) Hamburg-Harburg
    t050305b  A  (DE) Erlangen
    t050305c  A  (IE) Dublin, Irish Open
    t050305d  C  (ES) Sevilla, E.U.P. Ubicuo-kiin Club Tournament
    t050305e  A  (RU) Moscow, City Championship Final
    e050304a  A  (SK) Kosice, European Youth Championship 2005
    e050304b  A  (SK) Kosice, European Children Championship 2005
    
  • January - February
    t050228a  A  (RU) Novosibirsk, City Championship
    t050227a  B  (PL) Warszawa, Warszawa Cup
    t050227b  A  (ES) Madrid, Spanish Team Championship
    t050226a  A  (CZ) Blansko
    t050226b  B  (DE) Bonn
    t050226c  A  (DE) Dresden
    t050226d  B  (PL) Gdynia
    t050226e  B  (HU) Budapest, 4th Zuglo Handicap
    t050226f  A  (RO) Bucuresti, Valhala Masters
    t050226g  C  (RO) Braila, Rapid Open
    t050226h  A  (NL) Enschede, Dutch Students Championship
    t050226i  A  (UA) Kiev, City Female Championship
    t050226j  A  (RU) Kazan, Russian Cup Circuit
    t050221a  B  (NL) var. places, Dutch Team Competition
    t050220a  B  (PL) Lodz
    t050220b  C  (RO) Galati
    t050219a  B  (UK) Oxford
    t050219b  A  (DE) Karlsruhe
    t050219c  B  (PL) Bydgoszcz
    t050219d  A  (UA) Kharkiv, Regional Championship
    t050213a  B  (PL) Kedzierzyn-Kozle, Silesian Cup
    t050212a  A  (CZ) Brno, Czech Youth Championship
    t050212b  B  (SK) Kosice
    t050212c  A  (SE) Vaesteraas
    t050212d  B  (UK) Cheshire, Top Group
    t050212e  C  (UK) Cheshire, Handicap
    t050212f  B  (UA) Kiev, City Championship - Qualification
    t050212g  C  (NL) Utrecht, Club Championship
    t050212h  C  (RO) Braila, Romanian Children Championship
    t050206a  B  (RU) Novosibirsk, City Championship Semifinal
    t050205a  A  (DE) Erding
    t050205b  A  (CH) Bern
    t050205c  A  (FI) Helsinki, Takapotku Open
    t050205d  A  (FR) Antony
    t050205e  A  (ES) Barcelona
    t050205f  C  (RO) Braila, Romanian Cup Preliminary
    t050130a  B  (PL) Warszawa, Warszawa Cup
    t050130b  C  (RO) Braila, Romanian Cup Preliminaries
    t050129a  B  (HR) Rijeka
    t050129b  B  (DK) Copenhagen, Ambassador's Cup
    t050123a  C  (UK) Maidenhead, British Youth Championship
    t050123b  C  (UA) Kiev, City Children Championship
    t050122a  A  (CZ) Praha, Czech Championship Qualification
    t050122b  B  (UK) Maidenhead, Furze Platt Tournament
    t050122c  B  (SK) Kosice, Winter Tournament
    t050122d  A  (ES) Barcelona, Spanish Championship Finals
    t050122e  A  (BE) Leuven
    t050115a  B  (DE) Essen, German Open
    t050115b  A  (NL) Amstelveen, Dutch Championship 2005
    t050115c  A  (NL) Amstelveen, Dutch Female Championship
    t050115d  A  (RO) Bucuresti, Romanian Ing Cup
    t050109a  B  (PL) Wodzislaw, Silesian Cup
    t050108a  A  (DE) Nuernberg
    t050108b  A  (SE) Stockholm
    t050108c  A  (NL) Heerlen
    t050108d  C  (RU) St. Petersburg, Christmas Handicap
    t050107a  A  (CZ) Praha, Czech Ing Cup
    t050106a  A  (RU) Izhevsk, Russian Under 12 Championship
    g050101   A  (UK) London, European Pandanet-Toyota Tour
    


    2004:

  • November - December
    t041229a  B  (PL) Sczawnica
    t041226a  B  (YU) Beograd, City Championship
    t041225a  A  (TR) Ankara
    t041224a  C  (RO) Braila, Christmas Cup
    t041223a  A  (IL) Rosh Ha'Ayin, Israeli Championship
    t041219a  A  (RU) Moscow, Russian Championship
    t041219b  A  (RU) Moscow, Russian Female Championship
    t041218a  C  (SI) Ljubljana, Winter Open
    t041218b  C  (ES) Sevilla
    t041218c  A  (BA) Sarajevo, Bosnia and Hercegovina Championship
    t041218d  A  (UA) Rivne
    t041218e  A  (PT) Lisboa, Portugal Open
    t041212a  B  (PL) Warszawa, 12th Warszawa Cup (round 10)
    t041212b  B  (PL) Chocianow
    t041211a  A  (CZ) Nova Role, Czech Championship Qualification
    t041211b  A  (CZ) Karlovy Vary
    t041211c  B  (PL) Torun
    t041211d  B  (UK) Edinburgh, Scottish Barlow
    t041211e  A  (HU) Budapest, Hungarian Youth Championship
    t041211f  B  (HR) Velika Gorica
    t041211g  A  (FI) Oulu, City Championship - Final
    t041210a  A  (YU) Kragujevac, 7th Serbia and Montenegro Cup
    t041208a  A  (HR) Zagreb, Croatian WAGC Qualification
    t041205a  B  (PL) Wodzislaw, Silesian Cup (round 9)
    g041204   A  (FI) Tampere, European Pandanet-Toyota Tour
    t041204a  B  (FR) Perpignan
    t041204b  A  (YU) Kragujevac, Serbia and Montenegro Female Championship
    t041204c  A  (DE) Braunschweig
    t041206a  A  (IT) Milano
    t041204d  A  (IT) Milano, 25th Italian Championship
    t041201a  C  (DE) Bayreuth, St. Nicolas Handicap
    t041201b  C  (RO) Braila, Club Rapid
    t041128a  B  (PL) Warszawa, 12th Warszawa Cup (round 9)
    t041128b  B  (PL) Wroclaw
    t041127a  A  (YU) Kragujevac, Serbia and Montenegro Youth Championship
    t041127b  A  (SE) Luleaa, Arctic Cup
    t041127c  B  (LT) Kaunas
    t041127d  B  (PL) Gdansk
    t041127e  A  (DE) Berlin, Berliner Kranich
    t041127f  B  (SK) Kosice
    t041127g  A  (FR) Paris, 22nd Meijin Tournament (category A)
    t041127h  A  (AT) Wien, Austrian Championship
    t041127i  A  (RU) Perm
    t041123a  B  (FR) Carcassonne
    t041121a  C  (FI) Helsinki, Finnish Kisei - Side Handicap Tournament
    t041120a  A  (CZ) Ostrava
    t041120b  A  (HU) Budapest, Hungarian Championship
    t041120c  C  (DE) Paderborn, 7th Ponnuki Tournament
    t041120d  B  (NL) Arnhem, European Cup
    t041120e  A  (RO) Bucuresti, Romanian Championship Side Tournament
    t041120f  C  (RO) Braila, Youth Club Tournament
    t041120g  C  (RO) Bistrita, Youth Club Tournament
    t041120h  A  (FR) Paris, 22nd Meijin Tournament (category B)
    t041120i  A  (FI) Helsinki, Finnish Kisei
    t041119a  B  (DE) Berlin, Go to Innovation
    t041119b  A  (RO) Bucuresti, Romanian Championship
    t041113a  B  (SK) Kosice, Autumn Tournament
    t041113c  A  (DE) Ulm
    t041113d  B  (CH) Winterthur
    t041113e  B  (ES) Sant Feliu de Pallerols
    t041113f  A  (DE) Hamburg-Rahlstedt, European Cup
    t041113g  A  (UK) Ingleton, Three Peaks
    t041113h  C  (FI) Oulu, City Championship - 2nd Qualification
    t041112a  A  (PL) Bilgoraj, Polish Youth Championship 
    t041112b  B  (PL) Bilgoraj, Polish Championship Side Handicap
    t041112c  A  (YU) Beograd, Serbia and Montenegro Championship
    t041111a  A  (PL) Bilgoraj, Polish Championship League
    t041111b  B  (FR) Rennes
    t041107a  B  (PL) Bytom, Silesian Cup (round 8)
    t041107b  C  (PL) Warszawa, Academic Cup
    t041106a  A  (DE) Hannover, German Female Championship
    t041106b  A  (DE) Hannover
    t041106c  C  (HU) Budapest, Duna Handicap
    t041106d  B  (CY) Nicosia
    t041106e  A  (SE) Goeteborg
    t041106f  B  (FR) Clermont-Ferrand
    t041106g  A  (FR) Paris, 22nd Meijin Tournament (category C)
    t041106h  A  (RO) Bucuresti, Romanian Championship Qualification
    t041106i  A  (NL) Groningen, Martini Cup
    t041106j  B  (FI) Turku
    t041103a  C  (DE) Bayreuth, City Championship
    
  • September - October
    t041031a  B  (PL) Warszawa, 12th Warszawa Cup (round 8)
    t041031b  B  (UK) Wessex
    g041030   A  (BE) Brussels, European Pandanet-Toyota Tour
    t041030a  A  (HU) Budapest, Hungarian Open
    t041030b  A  (AT) Wien, Austrian Open
    t041030c  A  (IT) Roma, European Cup
    t041030d  A  (DE) Mannheim, 7th Aji Tournament
    t041030e  A  (FI) Helsinki, Finnish Championship Playoffs
    t041030f  A  (ES) Madrid, Spanish Open
    t041030g  C  (RO) Galati, Under 25 Championship
    t041030h  C  (RO) Galati, KO Rapid
    t041030i  A  (YU) Beograd, 3rd Ambassador Cup
    t041030j  A  (RU) Moscow, Japanese Ambassador Cup
    t041024a  C  (HU) Budapest, Lauder Handicap
    t041023a  A  (CZ) Pacov
    t041023b  A  (PL) Warszawa, Polish Championship Qualification
    t041023c  B  (FI) Oulu, Mind Sports Festival
    t041023d  C  (SK) Kosice, Kosice Club Rapid
    t041023e  A  (NO) Oslo, Norwegian Championship 
    t041023f  A  (HR) Velika Gorica, Croatian Championship
    t041023g  B  (FR) Lyon
    t041023h  C  (RO) Bistrita, Rapid Open
    g041022   A  (YU) Beograd, European Pandanet-Toyota Tour
    t041022a  A  (SI) Fiesa, 14th Slovenian Championship
    t041017a  B  (PL) Poznan
    t041016a  A  (DE) Leipzig, European Cup
    t041016b  B  (IT) Firenze, AGI Team Cup Final
    t041016c  B  (CH) Veyrier
    t041016d  C  (SE) Lund
    t041016e  B  (RU) St. Petersburg, City Championship - 2nd Qualification
    t041016f  A  (DK) Copenhagen, Danish Open
    t041016g  A  (UA) Kiev, Ukrainian Cup
    t041015a  A  (FI) Helsinki, Finnish Championship Leagues
    t041009a  A  (CZ) Praha, Central European MSO
    t041009b  B  (UK) Wanstead
    t041009c  A  (DE) Bochum
    t041009d  B  (DE) Karlsruhe
    t041009e  A  (NL) Amstelveen, Indis (Inter-District Tournament)
    t041009f  A  (BE) Louvain-la-Neuve
    t041009g  A  (FR) Levallois, French Team Championship Fina
    t041009h  A  (DE) Regensburg
    t041009i  C  (RO) Pitesti, Saijo Cup
    t041003a  B  (PL) Wodzislaw, Silesian Cup (round 7)
    g041002   A  (RO) Bucuresti, European Pandanet-Toyota Tour
    t041002a  A  (CH) Yverdon, Swiss Championship
    t041002b  A  (DE) Goeppingen
    t041002c  B  (FR) Annecy
    t041002d  B  (FR) Pau
    t041001a  A  (SK) Bratislava, Casino Open
    t041001b  B  (DE) Kaegsdorf
    t040928a  B  (RU) St. Petersburg, City Championship - 1st Qualification
    t040926a  B  (DK) Birkeroed, Grand Prix Handicap
    t040926b  B  (PL) Warszawa, 12th Warszawa Cup (round 7)
    t040926c  C  (PL) Gdansk
    t040926d  A  (DE) Hamburg, German Championship
    t040925a  A  (IT) Pisa
    t040925b  A  (SE) Linkoeping
    t040925c  A  (DE) Leverkusen, North Rhine-Westphalia Championship
    t040925d  B  (FR) Nantes
    t040925e  B  (FR) Rouen
    t040925f  C  (FR) Strasbourg
    t040924a  B  (SK) Kosice, City Championship
    t040920a  B  (NL) var. places, Dutch Team Competition
    t040919a  B  (UK) Milton Keynes
    t040918a  A  (CZ) Mikulov
    t040918b  A  (SI) Pohorje, Maribor Open
    t040918c  A  (DE) Jena
    t040918d  A  (DE) Stuttgart
    t040918e  B  (DE) Koblenz
    t040911a  A  (AT) Apetlon, Austrian Open
    t040911b  A  (NL) Eindhoven, 28th Brabants Tournament
    t040911c  B  (HR) Velika Gorica
    t040911d  A  (RO) Bucuresti, Domenii Cup
    t040911e  A  (TR) Istanbul
    t040911f  C  (CZ) Praha, Paluba Club Open
    t040911g  B  (DE) Schwerin
    t040911h  A  (DE) Augsburg
    t040911i  A  (FI) Jyvaskyla, Finnish Championship Qualification
    t040910a  A  (SK) Porac, Slovak Team Championship
    t040905a  B  (PL) Wodzislaw, Silesian Cup (round 6)
    t040905b  B  (UK) Penzance, Cornwall Tournament
    t040904a  A  (DE) Herne
    t040904b  A  (FR) Marseille
    t040904c  B  (FR) Versailles
    t040904d  A  (SE) Borlaenge, Dame Taikai Final
    t040904e  B  (SE) Borlaenge
    g040903   A  (CZ) Brno, European Pandanet-Toyota Tour
    
  • July - August
    t040830a  C  (UK) Manchester, MSO Rapid Tournament
    t040829a  B  (PL) Kedzierzyn-Kozle
    t040829b  B  (DK) Birkeroed, Grand Prix Handicap
    t040828a  B  (SK) Dedinky
    t040828b  A  (UK) Manchester, Northern Open
    t040828c  A  (DE) Kiel
    t040828d  B  (CZ) Zlate Hory, Czech Team Championship
    t040826a  A  (FR) Strasbourg, French Championship 2004 (3rd round)
    t040822a  C  (RO) Slobozia, Romanian Under 16 Championship Final
    t040821a  B  (CZ) Zlate Hory, Czech Summer Camp (Group A)
    t040821b  B  (CZ) Zlate Hory, Czech Summer Camp (Group B)
    t040821c  A  (FI) Turku, Finnish Team Championship
    t040821d  A  (RO) Slobozia, Olympia Cup
    t040821e  C  (RO) Slobozia, Romanian Under 16 Championship Qualification
    t040820a  A  (RU) Khabarovsk, Russian Cup Circuit
    w040817   A  (CA) Vancouver, 21st World Youth Goe Championship
    t040815a  A  (UK) Isle of Man, Summer Go Camp (main tournament)
    t040815b  B  (UK) Isle of Man, Summer Go Camp (afternoon tournament)
    t040814a  A  (SE) Leksand, European Cup
    t040814b  B  (HU) Tiszaluc, Hungarian Summer Camp
    t040814c  A  (FI) Tuusula, Finnish Female Championship
    t040814d  B  (FI) Turku, City Championship
    t040814e  A  (UK) var. places, British Championship (play-off)
    t040814f  A  (UA) Odesa
    t040813a  A  (SK) Nove Zamky, Nitra Region Championship
    t040807a  C  (HU) Nagyorveny
    t040807b  B  (UK) Epsom Down
    e040802   A  (PL) Tuchola, 48th European Go Congress (rounds 6-10)
    e040731   A  (PL) Tuchola, 48th European Go Congress (weekend tournament)
    t040730a  A  (AT) Wien, 13th Richard Gump Memorial
    e040725   A  (PL) Tuchola, 48th European Go Congress (rounds 1-5)
    t040724a  B  (UK) Letchworth, 3rd Garden City Tournament
    t040720a  B  (LT) Antalakaja, European Cup
    t040718a  C  (FI) Paivola, Summer Go Camp
    t040717a  A  (LT) Antalakaja, Lithuanian Youth Open
    t040716a  A  (CZ) Pardubice, Harmony Club Open
    t040713a  A  (YU) Kragujevac, Balkan Youth Tournament
    t040712a  A  (YU) Kragujevac, 3rd Balkan Go Congress
    t040711a  C  (HR) Karlovac
    t040710a  A  (DE) Koeln
    t040710b  A  (UK) Edinburgh, Scottish Open
    t040710c  C  (HU) Bukkszentkereszt
    t040708a  C  (RO) Bistrita, Under 8 Championship Final
    t040707a  C  (RO) Bistrita, Rapid Open
    t040707b  C  (RO) Bistrita, Under 10 Championship Final
    t040706a  C  (RO) Bistrita, Teachers - Pupils KO
    t040706b  C  (RO) Bistrita, Romanian Youth Under 10 Championship
    t040705a  A  (CZ) Mikulov, Czech Championship - side tournament
    t040705b  B  (RO) Bistrita, Under 14 Championship Final
    t040705c  B  (RO) Bistrita, Under 14 Open
    t040704a  B  (PL) Torun
    t040703a  A  (CZ) Mikulov, Czech Championship - weekend tournament
    t040703b  A  (LU) Luxembourg, European Cup
    t040703c  B  (SK) Nove Zamky
    t040703d  C  (SI) Ljubljana, Summer Open
    t040703e  B  (ES) Barcelona, Gencom
    t040703f  B  (RO) Bistrita, Romanian Youth Under 14 Championship
    t040701a  A  (CZ) Mikulov, Czech Championship
    
  • May - June
    t040627a  A  (DE) Frankfurt, Hessian Championship Playoff
    t040626a  A  (NL) Utrecht
    t040626b  B  (IT) Bari
    t040626c  A  (DE) Frankfurt
    t040626d  A  (UK) Barmouth, Welsh Open
    t040626e  B  (ES) Madrid, 1st Teleko
    t040626f  B  (FR) Taverny
    t040620a  A  (CH) Lausanne
    t040620b  C  (HR) Velika Gorica
    t040620c  C  (NL) Utrecht, District Tournament
    t040620d  C  (FI) Turku
    t040619a  A  (PL) Warszawa
    t040619b  B  (UK) Leicester
    t040619c  B  (DE) Boeblingen
    t040619d  B  (FR) Tours
    t040619e  B  (FR) Montpellier
    t040619f  A  (SE) Stockholm
    t040619g  A  (RU) Petrozavodsk, Karelian Open
    t040613a  C  (PL) Warszawa, Academic Cup
    t040612a  A  (DE) Darmstadt
    t040612b  A  (IT) Milano, Italian Championship Playoff
    t040612c  B  (DE) Potsdam
    w040606   A  (JP) Kurashiki, 25th World Amateur Go Championship
    t040606a  B  (PL) Warszawa, 12th Warszawa Cup (round 6)
    t040606b  B  (PL) Wodzislaw, Silesian Cup (round 5)
    t040605a  A  (DE) Bayreuth, 9th Tenuki Tournament
    t040605b  C  (HU) Budapest, 2nd Ferenc Erkel Memorial
    t040605c  A  (AT) Graz
    t040605d  A  (IT) Mogliano
    t040530a  B  (PL) Chocianow
    g040529   A  (DE) Hamburg, European Pandanet-Toyota Tour
    t040529a  B  (SK) Bratislava
    t040529b  A  (CH) Locarno, European Cup
    t040529c  A  (SE) Vaesteraas, Swedish Open Championship
    t040529d  B  (FR) Toulouse
    t040529e  C  (FI) Helsinki, YliGo Club Open
    t040528a  A  (RU) Kazan, 11th Vasiljev Memorial
    t040523a  C  (PL) Gdansk
    t040523b  B  (PL) Warszawa, 12th Warszawa Cup (round 5)
    t040523c  C  (FI) Turku
    t040522a  A  (DE) Jena
    t040522b  A  (SI) Maribor, Slovenian Team Championship
    t040522c  B  (TR) Ankara, Turkish Championship
    t040522d  A  (FR) Antony, French Youth Championship
    t040522e  A  (RO) Bucuresti, Domenii Cup
    g040521   A  (NL) Amstelveen, European Pandanet-Toyota Tour
    t040520a  C  (DE) Leipzig
    t040516a  B  (PL) Lodz
    t040516b  C  (CZ) Praha, Paluba Club Open
    g040515   A  (HR) Zagreb, European Pandanet-Toyota Tour
    t040515a  A  (AT) Linz
    t040515b  B  (DE) Freiburg
    t040515c  A  (DE) Rostock
    t040515d  B  (FI) Jyvaskyla
    t040514a  A  (RO) Brasov, Romanian Cup Final
    t040509a  B  (UK) Bracknell
    t040509b  C  (HU) Budapest, Lauder Handicap
    t040509c  C  (PL) Bydgoszcz
    t040509d  B  (PL) Wodzislaw, Silesian Cup (round 4)
    t040508a  A  (CZ) Nymburk
    t040508b  A  (SK) Bratislava, Slovak Female Championship
    t040508c  C  (PL) Warszawa, Academic Cup
    t040508d  A  (NO) Oslo, Norwegian Open
    t040508e  A  (RO) Braila, Romanian Cup Semifinal
    t040508f  B  (DE) Oschersleben, German Team Handicap
    t040508g  C  (FR) Toulouse, Team Rapid Handicap
    t040507a  A  (DK) Birkeroed, Danish Championship
    t040505a  A  (SK) Bratislava, 13th Slovak Championship
    t040502a  A  (YU) Nish, Serbia and Montenegro Team Cup
    t040502b  C  (UK) Cambridge, Barlow Tournament
    t040501a  A  (YU) Nish, Serbia and Montenegro Team Championship
    t040501b  C  (DE) Koeln
    t040501c  A  (UK) London, Challengers' League
    t040501d  A  (ES) Madrid
    t040501e  A  (LT) Vilnius
    t040501f  B  (FR) Grenoble
    t040501g  A  (RU) Cheljabinsk, Russian Cup Circuit
    t040501h  A  (RU) St. Petersburg
    
  • March - April
    e040430a  A  (DE) Koeln, European Youth Championship 2004
    e040430b  A  (DE) Koeln, European Children Championship 2004
    t040425a  B  (PL) Warszawa, 12th Warszawa Cup (round 4)
    t040424a  B  (CZ) Ostrava
    t040424b  B  (SK) Zlata Idka
    t040424c  A  (DE) Muenchen, Bierseidel tournament
    t040424d  C  (RO) Braila, Romanian Cup Preliminaries
    t040424e  B  (RO) Bucuresti, Romanian Cup Semifinal
    t040424f  A  (YU) Kragujevac, City Championship
    g040423   A  (SI) Bled, European Pandanet-Toyota Tour
    t040418a  C  (PL) Gdansk
    t040418b  C  (PL) Warszawa, Academic Cup
    t040418c  C  (RO) Braila, Romanian Cup Preliminaries
    t040417a  A  (DE) Hannover
    t040417b  B  (UK) Durham
    t040417c  B  (PL) Chocianow
    t040417d  C  (PL) Lublin
    t040417e  A  (RO) Timisoara, Walter Schmidt Cup
    t040416a  A  (HU) Budapest
    t040414a  C  (DE) Bayreuth, Easter Handicap
    g040410   A  (FR) Paris, European Pandanet-Toyota Tour
    t040409a  A  (SE) Goeteborg, Nordic Championship 2004
    t040409b  A  (RU) Nizhnij Novgorod, Russian Cup Circuit
    t040404a  B  (PL) Laziska, Silesian Cup (round 4)
    t040404b  B  (PL) Warszawa, 12th Warszawa Cup (round 3)
    t040404c  B  (DK) Birkeroed, Grand Prix Handicap
    t040404d  C  (RO) Galati, Romanian Cup Preliminaries
    t040403a  A  (CZ) Plzen
    t040403b  A  (HR) Velika Gorica, Croatian Children Championship
    t040403c  A  (UK) Milton Keynes, British Open
    t040403d  B  (HU) Miskolc
    t040403e  A  (CH) Luzern
    t040403f  A  (AT) Velden
    t040403g  C  (ES) Barcelona, 4th FME Club Handicap
    t040403h  A  (DE) Rostock, German Female Championship
    t040403i  B  (FI) Oulu, Oulu Club Open
    t040402a  A  (DE) Potsdam, German Championship Preliminaries
    t040328a  B  (PL) Krakow
    t040328b  C  (PL) Warszawa, Academic Cup
    t040328c  C  (RO) Braila, Romanian Cup Preliminaries
    t040327a  B  (DE) Castrop-Rauxel
    t040327b  B  (FR) Dijon
    t040327c  A  (IT) Bologna
    t040327d  B  (YU) Kragujevac, City Championship Qualification
    t040327e  C  (LT) Moletai
    t040326a  B  (SK) Sugov
    t040326b  A  (UA) Doneck
    t040321a  C  (UK) Leamington
    t040320a  A  (CZ) Frydek-Mistek, Czech Championship Qualification
    t040320b  A  (CH) Zuerich
    t040320c  A  (DE) Erlangen
    t040320d  B  (CY) Nicosia, Friendship Tournament
    t040320e  A  (RO) Turnu Severin, Romanian Youth Championship
    t040320f  A  (RO) Turnu Severin, Romanian Children Championship
    t040320g  A  (UK) Leamington, British Candidates
    t040320h  A  (RU) St. Petersburg, Peter the Great Cup
    t040314a  B  (PL) Warszawa, 12th Warszawa Cup (round 2)
    t040314b  C  (RO) Timisoara, Romanian Cup Preliminaries
    t040314c  B  (HU) Budapest, Rubicon Cup
    t040313a  B  (SK) Bratislava
    t040313b  A  (NL) Nijmegen, 31st Emperor Karel's Tournament
    t040313c  C  (RO) Braila, Romanian Cup Preliminaries
    t040307a  B  (HR) Velika Gorica
    t040307b  B  (PL) Wodzislaw, Silesian Cup (round 3)
    t040307c  C  (RO) Galati, Romanian Cup Preliminaries
    t040307d  C  (RO) Timisoara, Romanian Cup Preliminaries
    t040306a  A  (CZ) Karlovy Vary, Ing Memorial Side Tournament
    t040306b  A  (DE) Hamburg-Harburg
    t040306c  B  (PL) Poznan
    t040306d  A  (IE) Dublin, Irish Open
    e040305   A  (CZ) Karlovy Vary, 15th European Ing Cup
    
  • January - February
    t040229a  B  (UK) Cambridge, 28th Trigantius
    t040229b  B  (PL) Gdansk
    t040229c  C  (PL) Warszawa, Academic Cup
    t040229d  C  (RO) Braila
    t040228a  B  (DE) Bonn
    t040228b  A  (DE) Dresden
    t040228c  A  (FI) Helsinki, Takapotku Open
    t040228d  B  (RO) Braila, Romanian Female Championship
    t040228e  B  (DK) Copenhagen, Ambassador's Cup
    t040228f  A  (RU) Moscow, Chinese Ambassador Cup
    t040221a  A  (DE) Muenchen, German Youth Championship
    t040221b  B  (HU) Budapest, 3rd Zuglo Handicap
    t040221c  C  (RO) Braila, Romanian Cup Qualification
    t040221d  A  (SK) Porac, Slovak Youth Championships
    t040216a  B  (NL) var. places, Dutch Team Competition
    g040214   A  (ES) Barcelona, European Toyota Tour
    t040214a  B  (UK) Oxford
    t040214b  A  (DE) Karlsruhe
    t040214c  C  (RO) Galati
    t040214d  B  (HR) Rijeka
    t040214e  A  (SE) Vaesteraas
    t040214f  A  (PT) Lisbon, Portugese Open
    t040214g  A  (RU) Kazan, Russian Cup Circuit
    t040208a  C  (NL) Amsterdam, Oza Family Event (Playoffs)
    t040208b  B  (PL) Wodzislaw, Silesian Cup (round 2)
    t040208c  B  (DK) Birkeroed, Grand Prix Handicap
    t040208d  C  (RO) Braila, Winter Cup
    t040207a  C  (NL) Amsterdam, Oza Family Event
    t040207b  A  (IT) Firenze
    t040207c  C  (RO) Braila, Winter Cup (Preliminary)
    t040207d  B  (UK) Cheshire
    t040207e  B  (SK) Kosice, City Youth Championship
    t040207f  A  (FR) Antony
    e040206   A  (NL) Amstelveen, 2nd European Oza (KO final)
    e040205   A  (NL) Amstelveen, 2nd European Oza (Qualification)
    t040131a  A  (CZ) Mikulov, Czech Youth Championship
    t040131b  C  (PL) Warszawa, Academic Cup
    t040131c  A  (DE) Erding
    t040131d  A  (CH) Bern
    t040124a  A  (CZ) Praha, Czech Championship Qualification
    t040124b  A  (IT) Varese
    t040124c  B  (FI) Tampere, Rabbitty Six
    t040124d  A  (ES) Barcelona, Spanish Championship Finals
    t040124e  C  (RO) Galati
    t040124f  A  (UA) Simferopol
    t040124g  B  (DE) Strausberg, Team Handicap
    t040124h  A  (BE) Leuven
    t040124i  A  (RU) St. Petersburg, 20th Russian Championship
    t040124j  A  (RU) St. Petersburg, Russian Females Championship
    t040118a  B  (PL) Warszawa, 12th Warszawa Cup (round 1)
    t040118b  B  (NL) Amstelveen, Dutch Youth Championship
    t040118c  C  (NL) Amstelveen, Dutch Youth Open Handicap
    t040117a  B  (UK) Maidenhead, Furze Platt Tournament
    t040117b  C  (SK) Kosice, Kosice Club Rapid
    t040117c  A  (RO) Bucuresti, Romanian Ing Cup
    t040117d  B  (FI) Oulu, City Championship
    t040111a  B  (PL) Wodzislaw, Silesian Cup (round 1)
    t040111b  A  (NL) Amstelveen, Dutch Championship 2004
    t040110a  A  (DE) Essen, German Open
    t040110b  A  (NL) Amstelveen, Dutch Females Championship
    t040109a  A  (CZ) Praha, Czech Ing Cup
    t040103a  A  (NL) Heerlen
    t040103b  A  (SE) Stockholm
    t040103c  B  (FR) Orsay
    t040103d  A  (UA) Kiev, City Championship
    g040101   A  (UK) London, European Pandanet-Toyota Tour
    


    2003:

  • November - December
    t031227a  C  (DE) Garfeln
    t031223a  A  (FR) French Championship 2003 (play-off)
    t031220a  C  (PL) Warszawa, MIM Rapid
    t031220b  A  (RO) Bucuresti, Serban Cantacuzino Cup
    t031220c  C  (SI) Ljubljana, Winter Open
    t031214a  B  (PL) Warszawa, 11th Warszawa Cup (round 11)
    t031214b  B  (HR) Velika Gorica
    t031214c  A  (YU) Kragujevac, Team Cup
    t031213a  A  (CZ) Karlovy Vary, Korunni Art Studio Cup
    t031213b  B  (SK) Kosice, Winter Handicap
    t031213c  B  (UK) Edinburgh, Scottish Barlow
    t031213d  C  (FI) Oulu, City Championship Qualification
    t031213e  A  (YU) Kragujevac, Serbia and Montenegro Team Championship
    t031213f  B  (FR) Perpignan
    t031212a  A  (RO) Bucuresti, Romanian Championship
    t031210a  A  (RU) St. Petersburg, City Championship (final)
    t031207a  B  (DK) Birkeroed, Grand Prix Handicap
    t031207b  B  (PL) Wodzislaw, Silesian Cup (round 10)
    g031206   A  (IT) Milano, European Pandanet-Toyota Tour
    t031206a  A  (HU) Budapest, Hungarian Youth Championship
    t031206b  B  (FI) Turku
    t031206c  C  (SK) Bratislava, St. Nicolas Tournament
    t031206d  A  (DE) Braunschweig, 21st Nikolaus-Turnier
    t031206e  A  (ES) Barcelona, Spanish Open
    t031206f  B  (FR) Toulouse, Autumn Internal Tournament
    t031204a  A  (DE) Braunschweig, German Championship
    t031201a  C  (NL) Utrecht, Club Championship
    t031130a  A  (AT) Wien, Austrian Championship Playoff
    t031130b  B  (PL) Warszawa, 11th Warszawa Cup (round 10)
    t031130c  B  (FR) Paris, Graine de Champion
    g031129   A  (NL) Amstelveen, 1st European Masters
    t031129a  A  (SK) Bratislava, Oza Qualification
    t031129b  A  (DE) Berlin, Berliner Kranich
    t031129c  A  (YU) Kragujevac, Serbia and Montenegro Female Championship
    t031129d  A  (FR) Paris, 21st Meijin Tournament (category A)
    t031129e  A  (RO) Turnu Severin, Team Tournament
    t031129f  B  (LT) Moletai, Tenuki Tournament
    t031128a  B  (SK) Kosice, City Championship
    t031128b  A  (RU) Perm
    t031122a  A  (CZ) Ostrava
    t031122b  B  (SI) Ljubljana, 4th Akisen Tournament
    t031122c  B  (DE) Paderborn, 6th Ponnuki Tournament
    t031122d  A  (FI) Helsinki, Finnish Kisei
    t031122e  C  (FI) Helsinki, Finnish Kisei - Side Handicap Tournament
    t031122f  A  (YU) Kragujevac, Serbia and Montenegro Youth Championship
    t031122g  A  (FR) Paris, 21st Meijin Tournament (category B)
    t031122h  C  (FR) Strasbourg
    t031116a  B  (PL) Bytom, Silesian Cup (round 9)
    t031116b  B  (RU) St. Petersburg, City Championship -2nd Qualification
    t031115a  A  (DK) Birkeroed, Danish Oza Qualification
    t031115b  A  (IT) Modena, AGI Italian Open
    t031115c  B  (DE) Hamburg-Rahlstedt, 21st Tengen Tournament
    t031115d  B  (FR) Rennes
    t031115e  A  (AT) Wien, Austrian Championship
    t031115f  B  (NL) Arnhem
    t031115g  A  (RO) Bucuresti, Romanian Championship Qualification
    t031115h  A  (UA) Rivne
    t031114a  A  (SK) Bratislava, Casino Open
    t031109a  A  (PL) Szklary, Polish Championship Side Tournament
    t031109b  A  (PL) Szklary, Polish Youth Championship 
    t031109c  A  (UK) Ingleton, Three Peaks
    t031109d  C  (RO) Braila, Romanian Youth Championship (under 18)
    g031108   A  (SE) Goeteborg, European Pandanet-Toyota Tour
    t031108a  B  (SK) Zlata Idka
    t031108b  B  (CH) Winterthur
    t031108c  C  (FI) Oulu, City Championship Qualification
    t031108d  A  (PL) Szklary, Polish Championship League
    t031108e  A  (FR) Clermont-Ferrand, French Team Championship Final
    t031108f  B  (FR) Clermont-Ferrand
    t031108g  A  (HU) Budapest, Hungarian Championship
    t031108h  A  (NL) Groningen, Martini Cup
    t031108i  C  (RO) Braila, Rapid Open
    t031108j  C  (RO) Braila, Romanian Youth Championship (under 16)
    t031107a  A  (YU) Nish, Serbia and Montenegro Championship
    t031106a  A  (UA) Rivne, Ukrainian Youth Championship
    t031102a  B  (DK) Birkeroed, Grand Prix Handicap
    t031102b  B  (RU) St. Petersburg, City Championship -1st Qualification
    t031101a  A  (CZ) Pacov, Czech Championship Qualification
    t031101b  A  (BE) Brussels
    t031101c  A  (FI) Helsinki, Finnish Championship Playoff
    t031101d  A  (FR) Paris, 21st Meijin Tournament (category C)
    t031101e  B  (FI) Oulu, Mind Sports Festival
    t031101f  A  (RO) Bucuresti, Domenii Cup
    t031101g  A  (IE) Dublin, Irish Championship Playoffs
    
  • September - October
    t031026a  B  (PL) Warszawa, 11th Warszawa Cup (round 9)
    t031026b  B  (UK) Wessex
    g031025   A  (RU) Moscow, European Pandanet-Toyota Tour
    t031025a  A  (DE) Mannheim, 6th Aji Tournament
    t031025b  A  (HU) Budapest, Hungarian Open
    t031025c  B  (DE) Schwerin
    t031025d  A  (UA) Odesa, Ukrainian Championship Qualification
    t031019a  B  (PL) Zabrze, Silesian Cup (round 8)
    t031018a  A  (HR) Velika Gorica, Croatian Youth Championship
    t031018b  A  (IT) Torino, 24th Italian Championship
    t031018c  A  (NO) Oslo, Norwegian Championship 
    t031018d  A  (DE) Regensburg
    t031018e  A  (DE) Leipzig
    t031018f  A  (FR) Paris, Ile-de-France Team Championship
    t031017a  A  (FI) Helsinki, 23rd Finnish Championship League
    t031017b  A  (YU) Beograd
    t031017c  A  (AT) Wien, Austrian Open
    t031016a  A  (SI) Dobrna, 13th Slovenian Championship
    t031012a  B  (PL) Wroclaw
    t031012b  B  (UK) New Malden, Finals
    g031011   A  (SK) Kosice, European Pandanet-Toyota Tour
    t031011a  A  (CZ) Praha, Central European MSO
    t031011b  A  (CH) Basel, Swiss Championship
    t031011c  A  (BE) Louvain-la-Neuve
    t031011d  A  (HR) Velika Gorica, 10th Croatian Championship
    t031011e  A  (DE) Bochum
    t031011f  C  (FI) Turku, Club Championship
    t031011g  B  (FR) Lyon
    t031011h  B  (FR) Nantes
    t031011i  C  (UK) New Malden, Qualifications
    t031005a  B  (DK) Birkeroed, Grand Prix Handicap
    t031004a  A  (PL) Bielsko-Biala, Polish Championship Qualification
    t031004b  B  (UK) Wanstead
    t031004c  A  (IT) Pisa
    t031004d  A  (NL) Amsterdam, Indis (Inter-District Tournament)
    t031004e  B  (FR) Mont de Marsan
    t031004f  B  (DE) Kaegsdorf, 7th Mecklenburg-Vorpommern Open
    t031001a  B  (FR) Antony, Internal Tournament
    t031001b  B  (IT) Italian Team Cup
    t030928a  B  (PL) Warszawa, 11th Warszawa Cup (round 8)
    w030927   A  (KR) Incheon, 1st Incheon World Amateur Go Championship
    t030927a  A  (SK) Porac, Slovak Team Championship
    t030927b  A  (DK) Copenhagen, Danish Open
    t030927c  A  (SE) Linghem, Linkoeping Open
    t030927d  B  (DE) Augsburg
    t030927e  B  (FR) Annecy
    t030921a  B  (UK) Milton Keynes
    t030920a  A  (CZ) Mikulov
    t030920b  B  (SK) Tornala
    t030920c  A  (YU) Beograd, City Championship
    t030920d  A  (DE) Jena
    t030920e  A  (SI) Pohorje, Maribor Open
    t030920f  B  (FR) Rouen
    t030919a  A  (UA) Kiev
    t030915a  B  (NL) var. places, Dutch Go Competition
    t030914a  B  (UK) Penzance, Cornwall Tournament
    t030914b  B  (PL) Wodzislaw, Silesian Cup (round 7)
    t030913a  A  (AT) Podersdorf, Mensa Tournament
    t030913b  B  (DE) Koblenz
    t030913c  A  (FI) Helsinki, Finnish Championship Qualification
    t030913d  C  (HR) Velika Gorica
    t030906a  A  (NL) Eindhoven, 27th Brabants Tournament
    t030906b  A  (DE) Goeppingen
    t030906c  A  (DE) Kiel
    t030906d  A  (FR) Marseille
    t030906e  B  (FR) Versailles
    g030905   A  (CZ) Brno, European Pandanet-Toyota Tour
    
  • July - August
    t030830a  A  (FI) Tampere, Finnish Female Championship
    t030828a  A  (FR) Montreuil, French Championship 2003 (3rd round)
    t030823a  B  (PL) Olsztyn
    t030823b  B  (CZ) Marianska, Czech Team Championship
    t030823c  C  (UK) Manchester, MSO Rapid Tournament
    t030822a  A  (YU) Kragujevac, 10th Kragujevac Open
    t030819a  C  (ES) Gracia Handicap, Barcelona
    t030816a  A  (UK) Manchester, 7th Mind Sport Olympiad
    t030816b  A  (RO) Slobozia, Olympia Cup
    t030816c  C  (HU) Gyenesdias, Hungarian Summer Camp Handicap No 3
    t030813a  C  (HU) Gyenesdias, Hungarian Summer Camp Handicap No 2
    t030810a  C  (HU) Gyenesdias, Hungarian Summer Camp Handicap No 1
    t030809a  B  (UK) Epsom Down
    t030809b  A  (SE) Leksand, 3rd Dalarna Tournament
    t030809c  A  (UK) var. places, British Championship 2003 (play-off)
    t030807a  A  (UA) Odesa
    e030728   A  (RU) St. Petersburg, 47th European Go Congress (rounds 6-10)
    e030726   A  (RU) St. Petersburg, 47th European Go Congress (weekend tournament)
    t030726a  C  (DE) Goeppingen, Kids Tournament
    e030720   A  (RU) St. Petersburg, 47th European Go Congress (rounds 1-5)
    t030719a  B  (UK) Letchworth, 2nd Garden City Tournament
    t030719b  B  (RO) Turnu Severin, C. Sprincenatu Memorial
    t030715a  A  (LT) Mindunai, Lithuanian Summer Cup
    t030713a  C  (FI) Paivola, Summer Camp Final
    t030712a  A  (LT) Mindunai, Lithuanian Youth Championship
    t030711a  A  (CZ) Pardubice, Harmony Club Open
    t030708a  A  (CZ) Pardubice, Czech Championship
    t030707a  C  (SK) Galanta, Tengen Club Rapid
    t030705a  A  (LU) Luxembourg
    t030705b  A  (UK) Edinburgh, Scottish Open
    t030705c  B  (NL) Leiden
    t030705d  A  (RO) Craiova, Arctica Cup
    t030705e  C  (SI) Ljubljana, Summer Open
    
  • May - June
    t030629a  B  (PL) Tuchola, Polish Summer Camp Tournament
    t030629b  C  (PL) Tuchola, Polish Summer Camp Handicap
    t030629c  A  (RU) Moscow, 5th CIS Baduk LG Cup - Final
    t030628a  B  (CZ) Jesenik, 9th Priessnitz Cup
    t030628b  B  (SK) Nove Zamky
    t030628c  A  (AT) Wien, 12th Richard Gump Memorial
    t030628d  B  (PL) Warszawa, 11th Warszawa Cup (round 7)
    t030628e  C  (ES) Sabadell
    t030628f  B  (DE) Bayreuth, 8th Tenuki Tournament
    t030628g  A  (UK) Barmouth, Welsh Open
    t030628h  A  (NL) Utrecht
    t030628i  B  (FR) Taverny
    t030628j  A  (RU) Moscow, 5th CIS Baduk LG Cup
    t030627a  A  (DE) Bayreuth, German Championship Preliminaries
    t030626a  A  (RU) Moscow, LG Youth Cup (under 18)
    t030626b  A  (RU) Moscow, LG Youth Cup (under 12)
    t030623a  C  (NL) Utrecht, District Tournament
    t030622a  A  (DE) Darmstadt, Hessian Championship Playoff
    g030621   A  (PL) Warszawa, European Pandanet-Toyota Tour
    t030621a  A  (DE) Darmstadt, German Youth Championship
    t030621b  A  (DE) Darmstadt
    t030621c  B  (SK) Kosice, Summer Handicap
    t030621d  B  (IT) Bari
    t030621e  A  (CH) Lausanne
    t030621f  C  (HR) Velika Gorica
    t030621g  B  (FR) Montpellier
    t030620a  A  (YU) Beograd, 2nd Ambassador Cup
    t030614a  B  (DE) Boeblingen
    t030614b  B  (DE) Potsdam
    t030614c  C  (DE) Gubkow
    t030614d  B  (FR) Tours
    t030614e  A  (BE) Gent
    t030614f  B  (UK) Leicester
    t030614g  A  (SE) Stockholm
    t030613a  B  (SK) Banska Bystrica, 4th Moyo Open
    g030607   A  (DE) Hamburg, European Pandanet-Toyota Tour
    t030607a  A  (CZ) Zlin
    t030607b  C  (HU) Budapest, Takara Kids
    t030607c  B  (FR) Toulouse
    t030607d  B  (FR) Strasbourg
    t030607e  C  (ES) Barcelona, 3rd FME Club Handicap
    t030601a  B  (PL) Wodzislaw, Silesian Cup (round 6)
    t030531a  A  (RO) Bucuresti, Romanian Female Championship
    t030530a  A  (SE) Malmoe, Swedish Open Championship
    t030530b  A  (RO) Bucuresti, Romanian Cup Final
    g030529   A  (NL) Amsterdam, European Toyota-Pandanet Tour
    t030529a  A  (RU) Kazan, 10th Vasiljev Memorial
    t030529b  A  (RU) Kazan, Russian Youth Championship Qualification
    t030529c  A  (RU) Kazan, Veteran's Tournament
    t030529d  A  (RU) Khabarovsk
    t030525a  B  (PL) Wroclaw
    t030524a  A  (HR) Zagreb, Croatian Open
    t030524b  B  (SK) Bratislava
    t030524c  A  (DE) Koeln
    t030524d  B  (FI) Jyvaskyla
    t030524e  B  (UA) Odesa, LG Cup Qualification
    t030518a  B  (PL) Warszawa, 11th Warszawa Cup (round 6)
    t030517a  A  (CZ) Nymburk
    t030517b  B  (PL) Bielsko-Biala, Silesian Cup (round 5)
    t030517c  A  (SI) Ljubljana, Slovenian Team Championship
    t030517d  A  (DE) Frankfurt
    t030517e  A  (IT) Roma, "Il Gladiatore" Tournament
    t030517f  A  (ES) Madrid
    t030517g  A  (RO) Timisoara, Walter Schmidt Cup
    t030516a  A  (DK) Odense, Danish Championship
    t030511a  B  (UK) Bracknell
    t030510a  A  (NO) Oslo, Norwegian Open
    t030510b  C  (DE) Freiburg
    t030510c  B  (DE) Oschersleben, German Team Handicap
    t030510d  B  (FR) Angers
    t030510e  A  (YU) Kragujevac, City Championship
    t030509a  A  (UA) Odesa, Victory Day Tournament
    t030505a  C  (UK) Cambridge, MSO Dan Tournament
    t030504a  C  (UK) Cambridge, Barlow Tournament
    t030504b  B  (PL) Warszawa, 11th Warszawa Cup (round 5)
    t030503a  A  (DE) Rostock
    t030503b  A  (SK) Zlata Idka, Slovak Female Championship
    t030503c  A  (SK) Zlata Idka, Slovak Youth Championship
    t030503d  B  (SK) Zlata Idka, Slovak Championship Side Handicap
    t030503e  C  (FI) Oulu, Oulu Club Open
    t030503f  A  (UK) London, Challengers' League
    g030502   A  (HU) Budapest, European Pandanet-Toyota Tour
    t030502a  A  (RU) Cheljabinsk, Russian Cup Circuit
    t030502b  A  (RU) Cheljabinsk, Russian Youth Championship Qualification
    t030501a  C  (FR) Strasbourg
    t030501b  B  (FR) Grenoble
    
  • March - April
    t030430a  A  (SK) Zlata Idka, 12th Slovak Championship
    t030427a  B  (PL) Warszawa, 11th Warszawa Cup (round 4)
    t030426a  A  (CZ) Ostrava, Czech Championship Qualification
    t030426b  A  (DE) Hannover
    t030426c  A  (SI) Bled
    t030423a  C  (DE) Bayreuth, Easter Rapid Handicap
    g030419   A  (FR) Paris, European Pandanet-Toyota Tour
    t030419a  B  (YU) Kragujevac, City Championship Qualification
    t030418a  A  (FI) Turku, Nordic Championship 2003
    t030418b  A  (UA) Kiev, Ukrainian Championship League
    t030413a  B  (PL) Laziska, Silesian Cup (round 4)
    t030412a  A  (LT) Vilnius
    t030411a  A  (RU) Nizhnij Novgorod, Russian Cup Circuit
    t030411b  B  (SK) Sugov, 2nd Kirin Ki-In Open
    t030405a  A  (CZ) Plzen
    t030405b  A  (UK) British Open
    t030405c  A  (DE) Muenchen, Bierseidel tournament
    t030405d  B  (RU) Perm, City Championship
    t030330   B  (PL) Warszawa, 11th Warszawa Cup (round 3)
    t030329a  A  (CH) Zuerich
    t030329b  B  (SK) Bratislava
    t030329c  B  (DE) Castrop-Rauxel
    t030329d  A  (BE) Leuven, Belgian Championship
    t030328a  A  (UA) Kiev, Ukrainian Female Championship
    t030323a  C  (UK) Leamington
    g030322   A  (AT) Velden, European Pandanet-Toyota Tour
    t030322a  A  (UK) Leamington, British Candidates
    t030322b  B  (IT) Pisa, AGI Team Cup Final
    t030322c  A  (DE) Erlangen
    t030322d  B  (FR) Dijon
    t030322e  A  (RU) Novosibirsk, City Championship
    t030321a  A  (RU) St. Petersburg, Peter the Great Cup
    t030315a  A  (IT) Carpi
    t030315b  B  (FR) Cannes
    t030315c  A  (NL) Nijmegen, 30th Emperor Karel's Tournament
    e030314a  A  (FR) Cannes, European Youth Championship 2003
    e030314b  A  (FR) Cannes, European Children Championship 2003
    g030308   A  (IE) Dublin, European Pandanet-Toyota Tour
    t030308a  A  (CZ) Frydek-Mistek
    t030308b  A  (DE) Hamburg-Harburg
    t030308c  B  (HR) Velika Gorica
    t030302a  B  (PL) Wodzislaw, Silesian Cup (round 3)
    t030302b  B  (UK) Cambridge, 27th Trigantius
    e030301   A  (NL) Amsterdam, 14th European Ing Cup
    t030301a  A  (NL) Amsterdam, European Ing Cup - Side Tournament
    t030301b  B  (SK) Porac
    t030301c  B  (FR) Valence-Livron
    t030301d  B  (FR) Levallois
    t030301e  A  (IE) Dublin, Irish Championship League
    
  • January - February
    t030225a  A  (UA) Kiev, City Championship
    t030223   B  (PL) Warszawa, 11th Warszawa Cup (round 2)
    t030222a  A  (ES) Barcelona
    t030222b  B  (DE) Bonn
    t030222c  A  (DE) Dresden
    t030222d  A  (RU) Kazan, Russian Cup Circuit
    t030222e  A  (RU) St. Petersburg, City Youth Championship
    t030222f  B  (HU) Budapest, 2nd Zuglo Handicap
    t030215a  A  (CZ) Praha
    t030215b  B  (SK) Kosice, City Youth Championship
    t030215c  A  (SE) Vaesteraas
    t030215d  A  (FI) Takapotku
    t030215e  B  (UK) Oxford
    t030215f  A  (IT) Firenze, "Lorenzo Il Magnifico" Tournament
    t030210a  A  (DE) Hamburg, City Championship
    t030209a  C  (FR) Strasbourg
    t030208a  A  (HU) Budapest, Korean Ambassador Cup
    t030208b  B  (UK) Cheshire
    t030208c  B  (RU) St. Petersburg, Dragon Cup
    t030203a  B  (NL) var. places, Dutch Team Competition
    t030202   B  (PL) Wodzislaw, Silesian Cup (round 2)
    t030201a  A  (CZ) Ostrava, Czech Youth Championship
    t030201b  B  (SK) Kosice
    t030201c  A  (CH) Bern
    t030201d  A  (DE) Erding
    t030201e  A  (FR) Antony
    t030201f  A  (BA) Banja Luka, Bosnia and Hercegovina Youth Championship
    t030127a  A  (RU) Moscow, Russian Female Championship
    t030126a  A  (RU) Moscow, 19th Russian Championship
    t030126b  B  (NL) Amsterdam, Dutch Youth Championship
    t030125a  A  (CZ) Olomouc, Czech Championship Qualification
    t030125b  B  (FI) Tampere, Rabbitty Six
    t030125c  A  (DE) Karlsruhe
    t030125d  B  (DK) Vedbaek, Ambassador's Cup
    t030125e  A  (IT) Milano, Italian Championship Playoff
    t030125f  A  (RO) Bucuresti, Romanian Ing Cup
    t030119   B  (PL) Warszawa, 11th Warszawa Cup (round 1)
    t030118a  B  (UK) Maidenhead, Furze Platt Tournament
    t030118b  A  (BE) Leuven
    t030118c  A  (ES) Barcelona, Spanish Championship Finals
    t030118d  A  (NL) Amsterdam, Dutch Championship 2003
    t030118e  A  (NL) Amsterdam, Dutch Female Championship
    t030117   A  (SK) Banska Bystrica
    t030112   B  (PL) Wodzislaw, Silesian Cup (round 1)
    t030111a  A  (DE) Essen, German Open
    t030111b  B  (FR) Orsay
    t030110   A  (CZ) Praha, Czech Ing Cup
    t030106   A  (RU) Kazan, Russian Youth Championship
    t030105   B  (DK) Birkeroed
    t030104a  A  (NL) Heerlen
    t030104b  A  (SE) Stockholm
    t030103a  A  (RU) Moscow, Russian Children Championship
    g030101   A  (UK) London, European Pandanet-Toyota Tour
    


    2002:

  • November - December
    t021228a  A  (YU) Kragujevac, 5th Yugoslav Cup
    t021228b  A  (YU) Kragujevac, Yugoslav Team Cup
    t021228c  B  (HR) Velika Gorica
    t021221a  A  (YU) Kragujevac, Yugoslav Female Championship
    t021221b  A  (YU) Kragujevac, Yugoslav Youth Championship
    t021221c  C  (SI) Ljubljana, Winter Open
    t021216a  C  (NL) Utrecht, Club Championship
    t021214a  A  (CZ) Karlovy Vary, Art Studio Cup
    t021214b  C  (SK) Kosice, Kosice Club Rapid
    t021214c  C  (ES) Barcelona, FME Club Handicap
    t021214d  A  (YU) Beograd, Yugoslav Team Championship
    t021214e  B  (UK) Edinburgh, Scottish Barlow
    t021214f  B  (HR) Velika Gorica
    t021214g  C  (FR) Paris, Rapid Tournament
    t021214h  A  (BE) Leuven, Belgian Championship Qualification
    t021208a  C  (FR) Strasbourg, Rapid Handicap
    t021207a  B  (SK) Bratislava, St. Nicolas Tournament
    t021207b  A  (PL) Bielsko-Biala, Polish Youth Championship
    t021207c  A  (DE) Braunschweig, 20th Nikolaus-Turnier
    g021206   A  (IT) Milano, Fujitsu Qualification Tournament
    t021206a  A  (ES) Sevilla, Spanish Championship
    t021206b  A  (RO) Bucuresti, Romanian Championship
    t021206c  A  (RU) Moscow, 8th Japanese Ambassador Cup
    t021205   A  (PL) Bielsko-Biala, Polish Championship League
    t021204   C  (DE) Bayreuth, St. Nicolas Handicap Tournament
    t021201a  B  (PL) Warszawa, 10th Warszawa Cup (round 10)
    t021201b  B  (PL) Wodzislaw, Silesian Cup (round 10)
    t021201c  A  (RU) St. Petersburg, City Championship (final)
    t021130a  A  (DE) Berlin, Berliner Kranich
    t021130b  C  (FI) Espoo, PoGo Club Rapid
    t021130c  A  (FR) Paris, 20th Meijin Tournament (category A)
    t021130d  B  (FR) Toulouse, Autumn Internal Tournament
    g021129   A  (NL) Amsterdam, 10th European Fujitsu Cup
    t021124   B  (PL) Krakow
    t021123a  A  (HU) Budapest, Hungarian Championship
    t021123b  A  (FR) Paris, 20th Meijin Tournament (category B)
    g021122   A  (UA) Kiev, European Pandanet-Toyota Tour
    t021116a  A  (CZ) Ostrava
    t021116b  A  (HU) Budapest, Hungarian Youth Championship
    t021116c  B  (DE) Hamburg-Rahlstedt, 20th Tengen Tournament
    t021116d  B  (FR) Clermont-Ferrand
    t021116e  C  (FI) Turku
    t021116f  A  (HR) Velika Gorica, Croatian Youth Championship
    t021116g  A  (RU) Moscow, City Championship - Semifinal
    t021115   A  (YU) Kragujevac, 24th Yugoslav Championship
    t021109a  A  (PL) Wroclaw
    t021109b  B  (SK) Zlata Idka
    t021109c  A  (SE) Goeteborg
    t021109d  B  (DE) Paderborn, 5th Ponnuki Tournament
    t021109e  A  (CH) Zurich, Swiss Championship
    t021109f  A  (SI) Ljubljana, 3rd Akisen Tournament
    t021109g  A  (PT) Loule, Portugal Open
    t021109h  A  (FR) Rennes, French Championship 2002 (play-off)
    t021109i  B  (FR) Rennes
    t021109j  B  (FR) Carcassonne
    t021109k  A  (UK) Ingleton, Three Peaks
    t021103a  B  (PL) Wodzislaw, Silesian Cup (round 9)
    t021103b  B  (PL) Warszawa, 10th Warszawa Cup (round 9)
    g021102   A  (BE) Bruxelles, European Pandanet-Toyota Tour
    t021102a  A  (CZ) Pacov, Czech Championship Qualification
    t021102b  A  (DE) Mannheim, 5th Aji Tournament
    t021102c  A  (NL) Groningen, Martini Cup
    t021102d  B  (FR) Antony, Internal Tournament
    t021101   A  (IT) Roma, AGI Italian Open
    
  • September - October
    t021027   B  (UK) Wessex
    t021026a  A  (LT) Kaunas
    t021026b  A  (DE) Leipzig
    t021026c  B  (CH) Winterthur
    t021026d  A  (UA) Rivne, Ukrainian Youth Championship
    t021026e  B  (FR) Perpignan
    t021026f  A  (FR) Paris, 20th Meijin Tournament (category C)
    t021026g  A  (RO) Bucuresti, Romanian Championship Qualification
    t021025a  A  (HU) Budapest, Hungarian Open
    t021025b  A  (FI) Helsinki, 22nd Finnish Championship
    t021019a  B  (CZ) Praha, Rohlena Memorial
    t021019b  A  (PL) Warszawa, Polish Championship Qualification
    t021019c  B  (SK) Kosice, Autumn Tournament
    t021019d  A  (DE) Bremen
    t021019e  A  (DE) Jena
    t021019f  A  (NO) Blindern, Norwegian Championship 2002
    t021019g  B  (DE) Regensburg
    t021019h  A  (HR) Velika Gorica, 9th Croatian Championship
    t021019i  A  (YU) Belgrade
    t021018   A  (AT) Wien, Austrian Open
    t021017a  A  (SI) Kranj, 12th Slovenian Championship
    t021017b  A  (DE) Bremen, German Championship
    t021016   A  (UA) Kiev, Ukrainian Championship
    t021013   B  (PL) Warszawa, 10th Warszawa Cup (round 8)
    g021012   A  (DK) Copenhagen, European Pandanet-Toyota Tour
    t021012a  B  (UK) Wanstead
    t021012b  A  (IT) Bologna, 23rd Italian Championship
    t021012c  A  (DE) Bochum
    t021012d  C  (FI) Oulu, Mind Sports Festival Handicap
    t021012e  A  (RO) Bucuresti, Domenii Cup
    t021009   C  (DE) Bayreuth, City Championship
    t021006   B  (PL) Laziska, Silesian Cup (round 8)
    t021005a  A  (FI) Helsinki, Finnish Kisei
    t021005b  C  (FI) Helsinki, Finnish Kisei - Side Handicap Tournament
    t021005c  B  (FR) Mont de Marsan
    t021005d  A  (NL) Amsterdam, Indis (Inter-District Tournament)
    g021004   A  (SK) Bratislava, Fujitsu Qualification Tournament
    t021002   B  (DE) Kaegsdorf, 6th Mecklenburg-Vorpommern Open
    t020929a  B  (UK) Milton Keynes
    t020929b  B  (DK) Birkeroed
    g020928   A  (RO) Bucuresti, European Pandanet-Toyota Tour
    t020928a  A  (CZ) Mikulov
    t020928b  A  (BE) Louvain-la-Neuve
    t020928c  A  (SE) Linkoeping, Linkoeping Open
    t020928d  B  (FR) Annecy
    t020928e  B  (FR) Rouen
    t020928f  B  (DE) Augsburg
    t020927a  A  (SK) Kosice, City Championship
    t020927b  A  (UA) Kiev, Ukrainian Cup
    t020921a  A  (SI) Pohorje, Maribor Open
    t020921b  A  (IT) Pisa
    t020921c  C  (NL) Amsterdam, Ten Eyes Tournament
    t020914a  B  (UK) Penzance, Cornwall Tournament
    t020914b  C  (HR) Velika Gorica, Summer Club Tournament
    t020914c  A  (FI) Kuopio, Finnish Championship Qualification
    g020913   A  (CZ) Brno, European Pandanet-Toyota Tour
    t020908a  B  (PL) Warszawa, 10th Warszawa Cup (round 7)
    t020908b  B  (PL) Wodzislaw, Silesian Cup (round 7)
    t020907a  B  (DE) Boeblingen
    t020907b  B  (SK) Tornala
    t020907c  A  (UK) Manchester, Northern Open
    t020907d  A  (NL) Eindhoven, 26th Brabants Tournament
    t020907e  B  (FR) Versailles
    t020904   B  (NL) var. places, Dutch Team Competition
    t020901   A  (LT) var. places, Lithuanian League
    
  • July - August
    t020831a  A  (DE) Kiel
    t020831b  A  (FR) Marseille
    t020824a  A  (CZ) Veverska Bityska, Czech Team Championship
    t020824b  B  (CZ) Veverska Bityska, Handicap Tournament
    t020824c  A  (SK) Bratislava, City Championship
    t020823a  A  (FR) Strasbourg, French Championship 2002 (3rd round)
    t020823b  B  (HU) Gyenesdias, Summer Camp Handicap
    t020818a  A  (UK) Isle of Man, Summer Go Camp (main tournament)
    t020818b  A  (UK) Isle of Man, Summer Go Camp (afternoon tournament)
    t020818c  A  (HU) Gyenesdias, Summer Camp Open
    w020816   A  (TH) Bangkonk, 19th WYGC - final playoffs
    t020815   B  (UK) London, Mind Sport Olympiad
    w020812   A  (TH) Bangkonk, 19th World Youth Goe Championship
    t020810a  B  (UK) Epsom Down
    t020810b  A  (UK) var. places, British Championship 2002 (play-off)
    t020810c  A  (SE) Leksand, 2nd Dalarna Tournament
    t020810d  C  (SK) Bratislava
    t020809   A  (YU) Kragujevac, 9th Kragujevac Open
    e020729   A  (HR) Zagreb, 46th European Go Congress (rounds 6-10)
    e020727   A  (HR) Zagreb, 46th European Go Congress (weekend tournament)
    t020727   A  (SK) Nove Zamky, Nitra Region Championship
    e020721   A  (HR) Zagreb, 46th European Go Congress (rounds 1-5)
    t020720   A  (DE) Landsberg, Summer Camp Tournament
    t020717   A  (RO) Turnu Severin, 2nd Balkan Go Congress
    t020715a  A  (RO) Turnu Severin, 2nd Balkan Go Congress - Team Tournament
    t020715b  A  (RO) Turnu Severin, Romanian Youth Championship
    t020715c  B  (FR) Bielle, French Summer Camp - second week
    t020714   C  (FI) Herrala, Summer Camp Finals
    t020713a  A  (CZ) Pardubice
    t020713b  B  (UK) Letchworth, 1st Garden City Tournament
    t020713c  B  (DE) Goeppingen
    t020713d  A  (LT) Moletai
    t020713e  B  (FR) Bielle, French Summer Camp - weekend
    t020713f  A  (NL) Leiden
    t020712   A  (RO) Turnu Severin, Romanian Cup Final
    t020710   A  (LT) Moletai, Lithuanian Youth Championship
    t020708   B  (FR) Bielle, French Summer Camp - first week
    t020706a  A  (RU) Moscow, Russian Youth Championship Qualification
    t020706b  C  (SI) Ljubljana, Summer Open
    t020705   A  (CZ) Frydek-Mistek, Czech Championship - weekend tournament
    t020704   A  (RU) Moscow, Russian Go Congress
    t020703   B  (CZ) Frydek-Mistek, Czech Championship - side handicap
    t020702   A  (CZ) Frydek-Mistek, Czech Championship
    
  • May - June
    t020630   B  (PL) Tuchola, Polish Summer Camp Tournament
    t020629a  A  (AT) Wien, 11th Richard Gump Memorial
    t020629b  B  (SK) Nove Zamky
    t020629c  A  (NL) Utrecht
    t020629d  B  (FR) Taverny
    t020629e  A  (UK) Barmouth, Welsh Open
    t020627   A  (RU) Petrozavodsk, Karelian Open
    g020622   A  (PL) Warszawa, Fujitsu Qualification Tournament
    t020622a  A  (AT) Graz, 5th Styrian Masters
    t020622b  B  (IT) Bari
    t020622c  B  (FR) Montpellier
    t020622d  B  (FR) Tours
    t020621   A  (YU) Belgrade, Ambassador Cup
    t020615a  C  (SK) Kosice, Kosice Club Rapid
    t020615b  C  (HR) Velika Gorica, Spring Club Tournament
    t020615c  B  (UK) Leicester
    t020615d  A  (YU) Belgrade, City Championship
    t020615e  A  (SE) Stockholm
    t020609a  B  (PL) Warszawa, 10th Warszawa Cup (round 6)
    t020609b  B  (PL) Wodzislaw, Silesian Cup (round 6)
    t020608a  A  (CZ) Zlin, Czech Championship Qualification
    t020608b  A  (SK) Banska Bystrica, 3rd Moyo Open
    t020608c  A  (FI) Helsinki, Finnish Female Championship
    w020602   A  (JP) Hida, 24th World Amateur Go Championship
    t020602   A  (DE) Frankfurt, Hessian Championship Playoff
    t020601a  A  (DE) Frankfurt
    t020601b  B  (DE) Bayreuth, 7th Tenuki Tournament
    t020601c  B  (UK) Birmingham
    t020526   B  (PL) Wroclaw
    g020525   A  (HR) Zagreb, Fujitsu Qualification Tournament
    t020525a  A  (CZ) Nymburk
    t020525b  B  (SK) Bratislava
    t020525c  B  (FI) Jyvaskyla
    t020524   A  (RU) Kazan, 9th Vasiljev Memorial
    t020518a  A  (IT) Varese
    t020518b  B  (FR) Toulouse
    t020518c  A  (SE) Linkoeping, Swedish Open Championship
    g020517   A  (DE) Hamburg, European Toyota Tour
    t020512a  B  (UK) Bracknell
    t020512b  B  (PL) Warszawa, 10th Warszawa Cup (round 5)
    t020511a  B  (SK) Zlata Idka
    t020511b  B  (PL) Bielsko-Biala, Silesian Cup (round 5)
    t020511c  A  (SI) Novo Mesto, Slovenian Team Championship
    t020511d  A  (DE) Darmstadt
    t020511e  B  (FR) Angers
    t020511f  A  (ES) Madrid
    g020510   A  (NL) Amsterdam, European Toyota Tour
    t020506   C  (UK) Cambridge, Mind Sport Olympiad - Dans Tournament
    t020505   C  (UK) Cambridge, Mind Sport Olympiad - Barlow Tournament
    t020504a  A  (SK) Bratislava, Slovak Female Championship
    t020504b  A  (SK) Bratislava, Slovak Youth Championship
    t020504c  B  (SK) Bratislava, Slovak Championship Side Tournament
    t020504d  A  (LU) Luxembourg
    g020503   A  (HU) Budapest, Fujitsu Qualification Tournament
    t020503a  A  (RU) Cheljabinsk, Russian Cup Circuit
    t020503b  A  (RU) Cheljabinsk, Russian Youth Championship Qualification
    t020503c  A  (UK) London, Challengers' League
    t020502   B  (FR) Grenoble
    t020501   A  (SK) Bratislava, 11th Slovak Championship
    
  • March - April
    t020427a  B  (CZ) Ostrava, V.Valek Memorial Handicap
    t020427b  B  (SK) Kosice, Youth City Championship
    t020427c  A  (DE) Rostock
    t020427d  A  (DE) Koeln
    t020427e  C  (FI) Oulu, Oulu Club Open
    t020427f  B  (YU) Kragujevac, City Championship
    t020426   A  (DK) Copenhagen, Danish Championship
    t020420a  A  (DE) Hannover
    g020419   A  (SI) Bled, European Toyota Tour
    t020419   A  (UA) Kiev, Ukrainian Championship League
    t020414   B  (PL) Warszawa, 10th Warszawa Cup (round 4)
    t020412a  A  (DE) Berlin, German Championship Preliminaries
    t020412b  A  (RU) Nizhnij Novgorod, Russian Cup Circuit
    t020407a  C  (PL) Tuchola
    t020407b  B  (PL) Laziska, Silesian Cup (round 4)
    t020406a  A  (CZ) Plzen
    t020406b  B  (SK) Sugov, 1st Kirin Ki-in Open
    t020406c  A  (UK) Leamington, British Candidates
    t020406d  B  (SI) Ljubljana, Spring Tournament
    t020406e  A  (DE) Muenchen, Bierseidel tournament
    g020330   A  (FR) Paris, European Toyota Tour
    t020329   A  (NO) Oslo, Nordic Championship 2002
    t020323a  A  (SK) Bratislava
    t020323b  A  (HU) Budapest, Korean Ambassador Cup
    t020323c  A  (HU) Budapest, Korean Ambassador Cup - Side Tournaments
    t020323d  A  (UK) Edinburgh, British Open
    t020323e  A  (LT) Vilnius
    t020323f  B  (FR) Dijon
    t020322   A  (RU) St. Petersburg, Peter the Great Cup
    t020317   A  (AT) Wien, Austrian Championship Playoffs
    t020316a  B  (FI) Helsinki, Jaakko Munkki Memorial
    t020316b  A  (CH) Zuerich
    t020316c  B  (DE) Castrop-Rauxel
    t020316d  A  (DE) Castrop-Rauxel, German Female Championship
    t020316e  A  (NL) Nijmegen, 29th Emperor Karel's Tournament
    e020315a  A  (CZ) Praha, European Youth Championship 2002
    e020315b  A  (CZ) Praha, European Children Championship 2002
    t020313   B  (SE) Stockholm, Stockholm Club Championship
    t020310a  B  (PL) Wodzislaw, Silesian Cup (round 3)
    t020310b  B  (PL) Warszawa, 10th Warszawa Cup (round 3)
    t020310c  B  (UA) Kiev, City Championship
    t020309a  B  (SK) Porac, Kosice Spring Tournament
    t020309b  A  (DE) Erlangen
    t020309c  A  (DE) Hamburg-Harburg
    t020309d  C  (HR) Velika Gorica, Winter Club Tournament
    t020309e  A  (IE) Dublin, Irish Open
    t020309f  B  (FR) Valence-Livron
    e020308   A  (RU) St. Petersburg, 13th European Ing Cup
    t020303   B  (UK) Cambridge, 26th Trigantius
    t020302a  A  (CZ) Frydek-Mistek
    t020302b  A  (AT) Velden
    t020302c  C  (FI) Espoo, PoGo Club Rapid
    t020302d  A  (BE) Liege, Belgian Championship
    t020302e  B  (FR) Levallois
    
  • January - February
    t020224   B  (PL) Warszawa, 10th Warszawa Cup (round 2)
    g020223   A  (ES) Barcelona, European Toyota Tour
    t020223a  A  (CZ) Praha, Czech Championship Qualification
    t020223b  B  (DE) Bonn
    t020223c  A  (BE) Gent
    t020223d  A  (DE) Dresden
    t020222   A  (RU) Kazan, Russian Cup Circuit
    t020217   C  (HR) Velika Gorica, EYC Qualification
    t020216a  A  (CZ) Ostrava, Czech Youth Championship
    t020216b  B  (UK) Oxford
    t020216c  A  (NL) Enschede, Dutch Team Championship
    t020211   A  (DE) Hamburg, City Championship
    t020210a  C  (NL) Amsterdam, Oza Family Event - Playoffs
    t020210b  C  (NL) Amsterdam, Dutch Youth Championship Playoffs
    e020209   A  (NL) Amsterdam, 1st European Oza (KO final)
    t020209a  C  (NL) Amsterdam, Oza Family Event
    t020209b  B  (SK) Kosice
    t020209c  B  (UK) Cheshire
    t020209d  A  (SE) Vaesteraas
    e020207   B  (NL) Amsterdam, 1st European Oza (Qualification)
    t020204   B  (NL) var. places, Dutch Team Competition
    t020203   B  (PL) Wodzislaw, Silesian Cup (round 2)
    t020202a  A  (CH) Bern
    t020202b  A  (FR) Antony
    t020202c  B  (IT) Italian Team Cup
    t020131a  A  (RU) Moscow, 18th Russian Championship
    t020131b  A  (RU) Moscow, Russian Female Championship
    t020126a  A  (CZ) Olomouc
    t020126b  B  (FI) Tampere, Rabbitty Six
    t020126c  A  (DE) Erding
    t020126d  B  (NL) Amsterdam, 8th Scheve Ogen Tournament
    t020126e  A  (BE) Leuven
    t020126f  B  (DK) Copenhagen, Ambassador's Cup
    t020120a  B  (NL) Amsterdam, Dutch Youth Championship
    t020120b  B  (PL) Warszawa, 10th Warszawa Cup (round 1)
    t020119a  B  (UK) Maidenhead, Furze Platt Tournament
    t020119b  B  (SK) Spisska Bela
    t020119c  A  (HU) Budapest, Hungarian Youth Championship
    t020119d  A  (PL) Bielsko-Biala, Polish Youth Championship
    t020119e  A  (PL) Bielsko-Biala, Beskidy Cup (Group A)
    t020119f  B  (PL) Bielsko-Biala, Beskidy Cup (Group B)
    t020119g  A  (AT) Wien, Austrian Championship
    t020112a  B  (BA) Banja Luka, Club Championship
    t020112b  A  (DE) Essen, German Open
    t020112c  A  (ES) Barcelona, Spanish Championship
    t020112d  A  (NL) Amsterdam, Dutch Championship 2002
    t020112e  A  (NL) Amsterdam, Dutch Female Championship
    t020112f  B  (FR) Orsay
    t020112g  A  (RO) Bucuresti, Romanian Ing Cup
    t020111   A  (CZ) Praha, Czech Ing Cup
    t020109   A  (LT) var. places, Lithuanian League
    t020106   B  (PL) Wodzislaw, Silesian Cup (round 1)
    t020105a  A  (SE) Stockholm, Twelfth Day Tournament
    t020105b  A  (NL) Heerlen
    t020105c  A  (RU) Kazan, Russian Youth Championship
    g020101   A  (UK) London, European Toyota Tour